Energy and exergy analysis of a powder detergent production plant
Toz deterjan üretim tesisinde enerji ve ekserji analizi
  1. Tez No: 252631
  2. Yazar: GÜLSÜN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZ BALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, İzmir'de faaliyetini sürdüren Turyağ toz deterjan üretim tesisinde enerji ve ekserji analizi uygulaması, işletme verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Literatürde, sanayinin birçok alanında ekserji uygulaması bulunmasına rağmen, bu çalışma toz deterjan üretiminde yapılan ilk uygulamadır.Turyağ'daki toz deterjan fabrikası dört bölümden oluşmaktadır: Sülfasyon, sülfonasyon, arıtma ve toz deterjan üniteleri.Her ünite için kütle, enerji ve ekseri denklikleri oluşturularak, ısı ve ekserji kayıpları hesaplanmış, enerji ve ekserji verimleri karşılaştırılmıştır.Tüm işletme için enerji verimi 0.68, ekserji verimi ise 0.53 olarak hesaplanmıştır.Tesisin değişik bölümlerinde buhar kullanılmaktadır. Ek olarak, buhar üretim ünitesinin de termodinamik performansı incelenmiştir. Enerji ve ekserji verimleri sırası ile 0.93 ve 0.55 olarak hesaplanmıştır.Ayrıca, fazla hava yüzdesi, giren hava sıcaklığı ve buhar sıcaklığı gibi parametrelerin enerji ve ekseri verimi üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Fazla hava yüzdesinin artışı ile hem enerji, hem de ekserji veriminin arttığı gözlemlenmiştir. Parametrik çalışma sonuçları giren hava sıcaklığının enerji ve ekserji verimleri üzerinde kaydedilir bir etkisi olmadığını göstermektedir. Buhar sıcaklığının arttırılmasının enerji verimi üzerinde önemli bir etkisi olmadığı, ekserji verimini ise olumsuz yönde etkilediği söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this study, the energy and exergy analyses of a powder detergent plant located in Izmir were carried out using actual plant operational data. Although there are a number of energy and exergy analyses in various areas of industry, this study is the first one for powder detergent production.Powder detergent production plant in Turyağ has four sections; sulfation, sulfonation, treatment and powder detergent.The mass, energy and exergy balances of each unit were conducted and heat and exergy losses and efficiencies were calculated and compared.Overall energy and exergy efficiencies were calculated as 0.68 and 0.53, respectively for the entire plant.Steam has been used in various parts of this plant. As an auxiliary unit, thermodynamic performance of steam generator unit was also investigated. The overall energy and exergy efficiencies were 0.93 and 0.55, respectively.Also, the effect of system parameters -such as excess air percentage, inlet air temperature and steam temperature- on the energy and exergy efficiencies were studied. Both energy and exergy efficiencies increased with increasing excess air percentage. The parametric study showed that the energy and exergy efficiencies remained almost constant as inlet air temperature increased. The steam temperature, however, had a negative effect on exergy efficiency. As steam temperature increased, exergy efficiency slightly decreased. Steam temperature had no remarkable effect on energy efficiency.