Atık cam agregasının beton özelliklerine etkisi
Effect of waste glass aggregate on concrete properties
- Tez No: 252633
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve insanların sürekli artan tüketim ihtiyaçları, doğal kaynakların hızla tükenmesine ve çevre kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Bu durum, çeşitli katı atıkların yeniden değerlendirilme ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Tez kapsamında da pencere camlarından elde edilen renksiz ve soda şişelerinden elde edilen yeşil camların betonda kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmada kum boyutuna getirilen camların, taze ve sertleşmiş beton özelliklerine ve alkali-silis reaksiyonu (ASR) genleşmelerine etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucunda, camların yüksek oranda kullanımının mekanik özellikleri olumsuz etkilediği görülmüştür. Bununla birlikte, ASR genleşmelerinin belirlenmesi için yapılan deneylerde, cam içeren numunelerde, tehlikeli limitlerin üzerinde genleşmelere rastlanmamıştır.Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı verilmiştir. İkinci bölümde cam tiplerine, üretim yöntemlerine ve camların özelliklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde atık yönetiminin nasıl olması gerektiğinden, Türkiye'deki genel durumdan ve camların tekrar değerlendirilmesiyle ilgili bilgilerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm, yapılan deneysel çalışmalara ayrılmıştır. Beşinci bölümde deneysel çalışmaların sonuçları gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Altıncı bölümde ise elde edilen deneysel çalışma sonuçları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption of natural raw materials and pollution became a huge problem due to fast development in technology and continuous increase in demand. Accordingly, there has been growing interest in re-use of some solid wastes. In this thesis, utility of flint window glass and green soda bottles in concrete was evaluated. In the experimental study, the effect of sand-sized glasses on fresh and hardened concrete properties, as well as alkali-silica reaction (ASR) expansions were investigated. According to the test results, high proportion of glass in concrete affected mechanical properties negatively. Besides, expansions above hazardous limit values did not occur in glass-including specimens in ASR tests.Object and scope of the work are given in the first part of the thesis. Manufacturing methods, types and properties of glasses are described in the second part. Requirements for proper waste management, the situation in Turkey and information about re-use of glass are mentioned in the third part. Fourth part is allocated for experimental work. Results and discussion of the experimental work are demonstrated in the fifth part. The sixth part is devoted to the conclusions and recommendations.