İlaç etken maddesi olan Ruscogenin'in üretim yönteminin belirlenmesi ve pilot ölçeğe aktarılması
Determination of the production technique of parmaceutically active component called Ruscogenin and tranfering it to the pilot scale
- Tez No: 252632
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Ruscus aculeatus kuru kök ve rizomlarından elde edilen ham bitki ekstresinde bulunan saponinlerin, asidik hidroliz reaksiyonu ile Ruskogenin ve Neoruskogenin adlı iki sapogenine dönüştürmesine yönelik yöntemlerin geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Ardından bu sapogeninlerin %90'ın üzerinde bir saflıkta izolasyonu için yöntemler geliştirilmiş son olarak da tüm bu çalışmalar pilot ölçeğe aktarılıp, pilot ölçekte yapılabilirliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by using acidic hydrolysis method, a process was developed to convert saponins present in the crude extract of Ruscus aculeatus roots and rhizomes into two sapogenins called Ruscogenin and Neoruscogenin. Then, further methods were developed for the isolation of these sapogenins with the purity over 90%. Finally, all of these studies were transferred to the pilot scale and feasibility of the developed process was verified.