Manyetik halka üzerinde yapay sinir ağları kullanılarak araç sınıflama
Vehicle classification algorithm for singleloop detectors by using neural networks
- Tez No: 252643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED CİNSDİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tasıt sınıfı trafiğin analizinde ve ölçümlenmesinde kullanılanönemli bir parametredir. Bu parametre, ?ndükleyici Manyetik HalkaDetektörünün (?MHD) elde ettiği zamana bağlı frekans değisim sinyalikullanılarak ölçümlenebilmektedir. Bu konuda önceden yapılançalısmalarda, manyetik halkadan elde edilen ham veri ve bu veridençıkartılan sınıflama konusunda yetersiz öznitelikler kullanılmıstır. Bu tezkapsamında gelistirilen yeni yöntem ile daha önceden yapılmıs olançalısmaların eksik yanları giderilmektedir.Gelistirmis olduğumuz yöntemde manyetik halka ile tasıt sınıflamaproblemine üç ana katkı yapılmaktadır. Bunlar, sinyal üzerindekigürültüyü Ayrık Fourier Dönüsümü ile temizleme, sinyalden alınanörnekler yerine Ana Bilesen Tahlili ile sinyalin özniteliklerinin çıkarımıve algoritmanın doğruluğunu sınıflar arasında ayırt edici biçimde değisenyerel maksimum sayısı ile güçlendirme olarak sayılabilir.Algoritma tasıtları bes adet sınıfa ayırmaktadır. Bu sınıfların tespitedilmesinde bir örüntü tanıma yöntemi olan geri yayılımlı yapay sinir ağımimarisi kullanılmıstır. Yöntemin basarısı %94.21'dir. Bu oran simdiyekadar yayınlanmıs olan çalısmalarda elde edilen oranlardan dahayüksektir.
Özet (Çeviri)
Vehicle class is an important parameter for traffic measurement andanalysis. It can be identified with the time variable signal generated byinductive loop detector (ILD). Previous works have used raw signalattributes and inadequate features for classification. The authorsdeveloped a novel algorithm that copes with the weaknesses of theprevious methods.Three main contributions proposed in this paper: Noise removalbased on Discrete Fourier Transform, using Principal Componentsinstead of the signal itself and strengthen the algorithm accuracy with thedistinctive statistical parameter of local maximum count.The algorithm uses the back propagation neural network to classifythe vehicles in five groups. Its recognition rate is %94.21. Thisperformance has been the best performance compared to the methods inpublished works.