2,7-dibromospirofluoren monomerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve fotofiziksel özelliklerinin tespitedilmesi
Synthesis and characterization of spiroalklylated polyfluorene derivatives and investigation of photophysical properties
  1. Tez No: 252644
  2. Yazar: HAKAN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN DEMİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, 5 adet spirofluoren monomerinin [2,7-dibromospiro(siklododekan-1,9'-fluoren), 2,7-dibromospiro(siklohekzan-1,9'-fluoren), 2,7-dibromospirobifluoren, 2,7-dibromo-4,5-diazaspiro-bifluoren ve 2,7-dibromo-4,5-diazaspirobifluoren ve 2,7-bis(4,4,5,5-tetrametil-1,3,2-dioksoborolan-2-il)-9,9'-dioktilfluoren] sentezi ve spekt-roskopik karakterizasyonlarını içeren sonuçlara yer verilmiştir.Sentezlenen monomerlerin moleküler yapıları 1H, 13C NMR ve FTIR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Fotofiziksel ve termal özellikleri, sırasıyla, UV-Vis ile fluoresans spektroskopisi ve TGA ile tayin edilmiştir. Bu monomerlerin polimerleştirilmesinden elde edilecek olan kopolifluoren türevlerinin özellikle ışık yayan organik diyotlarda (OLED) ve diğer fotoelektronik ve optoelektronik alanlarında kullanılmaları mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis contains synthetic and specroscopic results of 5 spirofluorene monomers. The monomers are 2,7-dibromospiro(cyclododecane-1,9?-fluorene), 2,7-dibromospiro(cyclohex-ane-1,9?-fluorene), 2,7-dibromospirobifluorene, 2,7-dibromo-4,5-diaza-spirobifluorene, 2,7-dibromo-4,5-diazaspirobifluorene, and 2,7-bis-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-il)-9,9?-dioctylfluorene].The molecular structures of the synthesized monomers were determined by 1H, 13C NMR and FT-IR spectroscopy. Their photophysical and thermal properties were determined by UV-Vis, fluorescence spectroscopy and TGA. Copolymers from the polymerization of these monomers can be used for the fabrication of organic light emitting diodes and other optoelectronic and photonic applications.