Uluslararası içtihatlar ışığında kıtasahanlığı ve Türk tezleri
Continental shelf in light of the international precedents and Turkish claims
- Tez No: 252652
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kıta sahanlığı kavramının önce yer bilimsel (jeolojik) tanımı yapılmış, daha sonra, yirminci yüzyılın başından itibaren gelişen teknoloji ve artan ekonomik ihtiyaçlar sebebiyle bir siyaset, iktisat ve uluslararası hukuk konusu haline gelen kıta sahanlığı kavramının uluslararası hukuk algılayışı ve uygulaması bakımından evrimi incelenmiştir.Çalışma içinde yeri geldikçe jeolojik tanım ile hukuki tanımın uzlaştığı veya çeliştiği yerlere dikkat çekilmiş, bunun uluslararası hukuk doktrininde ve uygulamasında ortaya çıkardığı sonuçlar irdelenmiştir.Ayrıca ülkemiz açısından özel önemi haiz Ege Kıta Sahanlığı İhtilafı ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study begins with trying to give a geologic definition of the continental shelf and continues with covering the evolution of the concept of continental shelf, which has become a subject-matter of politics, economics and international law due to the advance of the technology and increasing economical needs, starting from the early 1900?ies with respect to the concepts of the international law and practice.The overlapping and conflicting aspects of the geologic definition and legal definitions are emphasized and such aspects are scrutinized in terms of their consequences in legal jurisprudence and practice.Furthermore, Aegean Continental Shelf Dispute, which is of a special significance for our country, has been addressed individually under a separate section.