Güneş enerjili kombi sistemler ile konut ısıtmasının araştırılması
Investigation of building heating with solar combisystems
  1. Tez No: 252653
  2. Yazar: HASAN CEM KARAPİRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez kapsamında, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bünyesinde güneş enerjili ısıtma ve soğutma programı dâhilinde geliştirdiği güneş enerjili kombi sistemler ile konut ısıtması araştırılmıştır. Bunun için Task 26 kapsamında oluşturulan referans bina ve özellikleri bu çalışma kapsamında da kabul edilerek öncelikle TS 825 `e göre bina ısı yükleri hesaplanmıştır. Daha sonra yine Task 26 kapsamında geliştirilen kombi sistemlerden en etkini kullanılarak İzmir için referans binanın Nomogram yöntemine göre performans analizi yapılmıştır. Analizler farklı toplayıcı alanlarına göre yapılarak referans bina için en uygun toplayıcı alanı ve sistem büyüklükleri tespit edilmiştir.Bu çalışma içerisinde gerçekleştirilen analizler sonucu binaların ısı ihtiyacını karşılama konusunda güneş enerjisinin, ciddi avantajlar sağladığı görülmüştür. Özellikle, iyi yalıtılmış binaların düşük enerjili sistemlere şartlandırılması etkin ve ekonomik çözümler oluşturmaktadır. Ana enerji kaynağı olarak güneşi kullanan sistemler, düşük enerjili ısıtma açısından ideal çözümler oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to analyze the efficient solar combi systems, the reference building heating loads are calculated first by the International Energy Agency (IEA) from 1998 to 2002 according to TS 825, within the framework of solar heating and cooling program. Reference building and its characteristics, which have been created in the framework of Task 26, are accepted in this study as well. Later, by using the most effective combisystem developed in Task 26, performance analysis of the reference building for Izmir has been studied according to the Nomogram method. The analysis has been made according to different concentrator areas and the most effective concentrator area and system sizes are determined for the reference building.According to the results of the analysis made in this study, it is found out that solar energy provides serious advantages for providing the heating demands of buildings. Especially, the application of low energy systems to good isolated buildings brings efficient and economic solutions. Systems using sun as the main energy source are ideal solutions for low energy heating.