Deprem sonrası arama ve kurtarma operasyonlarında yerel bilgilerin sağlanması için ileri veri depolama teknolojilerinin kullanılması
Utilizing advanced storage technologies for providing local information to rescue teams following an earthquake
- Tez No: 252677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez çalışmasında, deprem sonrası arama-kurtarma çalışmalarının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan bilgilerin sağlanmasında kullanılmak üzere yerel bir veri depolama yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu yaklaşım kapsamında depremden sonraki arama-kurtarma çalışmalarının daha etkin yürütülebilmesi için ne tür bilgilere ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Ayrıca veri depolama teknolojilerinin bu çalışmadaki kullanım amacı ve kullanım koşulları göz önünde bulundurularak teknolojilerin gereksinimleri tespit edilmiştir. Bu gereksinimler doğrultusunda günümüzdeki ileri veri depolama teknolojilerinden Kablosuz Duyarga Ağları (WSN) ve Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojileri seçilmiştir. Geliştirilen bu yaklaşım çerçevesinde, yerleşim bölgelerindeki binalarda yerel veri depolama üniteleri bulunacak ve arama-kurtarma ekipleri bu sistemi kullanarak ihtiyaç duydukları yerel bilgilere kolaylıkla ulaşabileceklerdir. Bu çalışmanın sonuçları kullanılarak arama-kurtarma çalışmalarında kullanılacak bir yerel veri depolama sistemi geliştirilebilir ve bu sistemin kullanılmasıyla arama-kurtarma çalışmaları daha etkin bir şekilde gerçekleştirilerek kayıp ve ölü sayısı en aza indirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an approach is developed to provide local information that is needed for carrying out search and rescue operations effectively. According to this approach, the information items that are needed by a team during search and rescue operations are determined. In addition, both the aim of use and the condition of use of advanced storage technologies are considered to determine the requirements of advanced storage technologies. Based on those requirements, Radio Frequency Identification (RFID) and Wireless Sensor Network (WSN) technologies are selected. In this proposed approach, the information items that are needed by a team during search and rescue operations are stored locally on an advanced data storage unit before an earthquake occurs and these information items are made readily available for use on demand. By utilizing the results of this study, a local advanced storage system that is used during search and rescue operations can be developed. Also by the use of this system, search and rescue operations will be carried out more effectively; thus, dead numbers and also the lost can be decreased.