Deprem bölgesinde iş sağlığı ve güvenliği ile acil durum planlarının kurtarma çalışmalarına etkileri
Effects of occupational health and safety and emergency plans on rescue operations in earthquake zones
- Tez No: 944483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Depremler hem can kaybına hem de maddi hasara neden olan yıkıcı doğal afetlerdir. Bu felaketlerden sonra arama kurtarma ekipleri hayatta kalanları bulmak ve kurtarmak için büyük çaba harcamaktadır. Ancak bu operasyonlar çeşitli riskler taşımakta ve kurtarma çalışmalarının başarısını doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yazımızda deprem arama kurtarma operasyonlarıyla ilgili temel riskleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ve bu riskleri azaltmaya yönelik çözüm önerileri sunacağız. 6 Şubat 2023'te Türkiye, etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma operasyonları açısından önemli sonuçlar doğuran yıkıcı bir deprem yaşadı. Deprem sonrasında arama ve kurtarma ekiplerinin karşılaştığı tehlikeleri ve zorlukları inceleyecek ve bu zorluklarla mücadelede hazırlıklı olmanın ve koordinasyonun önemini tartışılmıştır. Ülkemiz ve dünyada önemli bir tehdit olan depremler ve bu depremlerden sonra gerçekleştirilen arama ve kurtarma çalışmaları sırasında ortaya çıkan tehlike ve riskler araştırılarak önlem önerileri sunulacaktır. Gereç ve Yöntem: 06.02.2023 tarihinde ülkemizde on bir ili etkileyen deprem sonrasında ortaya çıkan tahribat ve bu tahribat sonrası yapılan arama ve kurtarma çalışmaları incelenerek yıkım bölgelerinde karşılaşılan tehlike ve riskler tespit edilip önlem önerileri sunulacaktır. Bulgular: Artçı deprem, yiyecek ve gıda eksikliği sebebiyle hastalanma, psikolojik travma, ekipmanın arızalanması sebebiyle tehlikeli hareketlerin artması, olumsuz hava koşulları, deprem sonrasında arama ve kurtarma çalışmaları esasında çökme, iş makinaların çalışmasıyla oluşan toz içerisinde bulunan tehlikeli madde olan asbest ve toz yayılımı, iletişim ağlarının arızalanması sebebiyle arama ve kurtarma çalışmalarını organize edilememesi, depremde kurtarma çalışanlarında bulunanlarda duygusal zorluklarla başa çıkamama gibi risk ve tehlikelerin mevcut olduğu görülmüştür Sonuç: Türkiye'nin deprem bölgesi olduğu gerçeği ile yüzleşerek ülke genelinde toprak yapısı incelenerek yapısına uygun yapılanmaların yapılması, imar planları gözden geçirilerek depreme dayanıklı binalar kapsamında plan hazırlanmalı, inşa edilen binaların yapı denetimleri kararlılıkla yapılmalı, depremin etkilerini azaltmak adına risk azaltma çalışmalarına yer verilmeli, deprem anında bilinçli olmak adına toplumun her kesimine eğitim verilmeli ve arama kurtarma bağlamında gönüllülere kapsamlı eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Earthquakes are devastating natural disasters that cause both loss of life and material damage. After these disasters, search and rescue teams make great efforts to find and rescue survivors. However, these operations carry various risks and can directly affect the success of rescue efforts. In this article, we will examine the basic risks related to earthquake search and rescue operations in detail and offer solution suggestions to reduce these risks. On February 6, 2023, Turkey experienced a devastating earthquake that had important consequences for search and rescue operations in the affected regions. We will examine the dangers and challenges faced by search and rescue teams after the earthquake and discuss the importance of preparedness and coordination in combating these challenges. Earthquakes, which are a significant threat to our country and the world, and the hazards and risks that arise during search and rescue operations carried out after these earthquakes will be investigated and precaution recommendations will be presented. Material and Method: The destruction that occurred after the earthquake affecting eleven provinces in our country on 06.02.2023 and the search and rescue operations carried out after this destruction will be examined and the hazards and risks encountered in the destroyed areas will be determined and precaution recommendations will be presented. Results: It has been observed that there are risks and dangers such as aftershocks, illness due to food and food shortages, psychological trauma, increased dangerous movements due to equipment failure, adverse weather conditions, collapse in search and rescue operations after the earthquake, asbestos and dust spreading in the dust formed by the operation of construction equipment, failure to organize search and rescue operations due to communication network failures, and inability to cope with emotional difficulties in rescue workers during the earthquake. Conclusion: Faced with the fact that Turkey is an earthquake zone, the soil structure should be examined throughout the country and appropriate structures should be built. Zoning plans should be reviewed and plans should be prepared within the scope of earthquake-resistant buildings. Structural inspections of constructed buildings should be carried out resolutely. Risk reduction studies should be included in order to reduce the effects of earthquakes. Education should be provided to all segments of society to be conscious in the event of an earthquake, and comprehensive training can be given to volunteers in the context of search and rescue.