GGG 50 sınıfı dökme demire bakır ilavesinin mekanik özelliklere etkisi
The effect of copper addition on mechanical properties of GGG 50 grade cast iron
  1. Tez No: 252705
  2. Yazar: BERKİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN KIRTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel grafitli dökme demirler gerek üretim gerekse mekanik özellikler açısından diğerdökme demir ve çelik malzemelere göre avantajlara sahiptir. Ayrıca bu malzemelereuygulanan östemperleme ısıl işlemi ile daha üstün özellikler elde edilmektedir.Bu tez çalışmasında, GGG 50 sınıfı küresel grafitli dökme demire % 1, 1,5 ve 2oranlarında bakır ilaveleri yapılarak mikroyapı ve mekanik özelliklere olan etkisiaraştırılmıştır. Ayrıca bakır ilavesi yapılmış ve yapılmamış numunelere östemperlemeısıl işlemi uygulanarak mikroyapı ve mekanik özelliklerdeki değişimler incelenmiştir.Bu çalışma sonucunda Cu katkısı, matris yapısında perlit oluşumunu teşvik ettiği tespitedilmiştir. Küresel grafitli dökme demire % 1,5 Cu katkısına kadar mekanik özelliklerdeiyileşmenin olduğu, % 2 Cu katkısının ise grafit nodüllerinin küresellikten sapmasınasebep olması nedeniyle mekanik özellikleri olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bununlabirlikte östemperlenmiş küresel grafitli dökme demir numunelerde Cu katkısının sertlikve çekme mukavemeti üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spheroidal graphite cast irons have advantages in terms of production and mechanicalproperties compared to those of other cast iron and steel materials. In addition, theproperties can further be improved by austempering heat treatment.In this thesis, microstructure and mechanical properties of GGG 50 type spheroidalgraphite cast iron with additions of 1%, 1.5% and 2% copper have been investigated.Furthermore, samples with and without copper additions have been subjected toaustempering and the changes in the microstructure and mechanical properties havebeen examined.It was found out that the addition of copper promoted pearlite formation in the matrix.It was noted that mechanical properties of spheroidal graphite cast iron improved withthe addition of copper up to 1.5%. In the case of 2% copper addition, the mechanicalproperties were adversely affected due to the break down of spheroidal graphitenodules. It was further noted that in the austempered spheroidal graphite cast ironsamples, the addition of copper does not affect the hardness and the tensile strength.