GGG-50 dökme demirin kutu sementasyon yöntemiyle tic kaplanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the tic coating capability of ggg-50 ductile iron by the pack cementation method
  1. Tez No: 989360
  2. Yazar: SELİN UĞURAL SARITOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇARBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Küresel Grafitli Dökme Demir çeşitlerinden GGG-50 sınıfı seçilmiştir. Termo Reaktif Difüzyon yöntemi kullanılarak belirli oranlarda Titanyum Karbür (TiC) kaplaması gerçekleştirilmiştir. TiC kaplamalar 900°C, 950°C, 1000°C sıcaklıklarda 2-4 saat sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Farklı sıcaklık ve sürelerde kaplama davranışları optik, mikro sertlik, X-ışını olarak incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda kaplanan malzemelerin optik mikroskop ile incelendiğinde sıcaklık ve süre arttıkça kaplama kalınlığının arttığı gözlenmiştir. Ayrıca kaplama tabakası, geçiş bölgesi ve ana malzeme şeklinde üç farklı yapı gözlenmiştir. Sertlik ölçüm cihazları ile kaplamaların sertlik davranışları incelendiğinde kaplama kalınlığı arttıkça sertlikte artış gözlenmiştir. XRD çalışmalarında ise TiC, Fe ve Fe3S yapıları gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, among the varieties of spheroidal graphite cast irons, the GGG-50 grade was selected. Using the Thermo-Reactive Diffusion (TRD) method, Titanium Carbide (TiC) coatings were produced at specific ratios. The TiC coatings were applied at 900 °C, 950 °C and 1000 °C for durations of 2 to 4 hours. The coating behaviors at different temperatures and durations were examined by optical microscopy, microhardness testing, and X-ray diffraction (XRD) analyses. As a result of the experiments, optical microscope observations revealed that as both temperature and duration increased, the coating thickness also increased. Furthermore, three distinct regions were observed: the coating layer, the transition zone, and the base material. Microhardness measurements indicated that as the coating thickness increased, the hardness values also rose. In the XRD studies, the presence of TiC, Fe and Fe3S phases was detected. The obtained results were compared and discussed with the findings reported in the literature.