Modicogryllus truncatus'ta (Tarbinsky,1940) (Orthoptera: Gryllidae) aşırı doymamış yağ asitlerinin biyosentezi
Polyunsaturated fatty acids biosynthesis in modicogryllus truncatus (Tarbinsky, 1940) (Orthoptera: Gryllidae)
- Tez No: 252740
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Modicogryllus truncatus'ta (Orthoptera:Gryllidae) linoleik,linolenik asitler gibi 18 karbonlu aşırı doymamış yağ asitleri ile eikosatrienoik,eikosatetraenoik ve eikosapentaenoik asitler gibi eikosanoid öncül maddeleri olan 20karbonlu aşırı doymamış yağ asitlerinin biyosentezi araştırıldı.Bunun için nimfler ergin oluncaya kadar, marul içeren stok kültür ortamı, yağsızsentetik besin ve buğday tohum yağı içeren sentetik besin üzerinde yetiştirildiler. Bufarklı besinler üzerinde yetiştirilen M. truncatus'un bir günlük ergin erkek ve dişibireylerinin fosfolipit ve triaçilgliserol yağ asiti kompozisyonları gaz kromatografi vekütle spektrometresi ile ayrı ayrı analiz edilmiştir.Böceklerin fosfolipit ve triaçilgliserol fraksiyonlarında palmitik, oleik ve linoleikasitler yüzde dağılımında en yüksek miktarda bulunmuştur.Ayrıca çalışmada pentadekanoik (15:0) ve heptadekanoik (17:0) asitler gibi tekkarbonlu yağ asitleri de tespit edilmiştir.Linolenik (18:3n-3) asit ile eikosanoidlerin öncül maddeleri olan eikosatetraenoik(20:4n-6) ve eikosapentaenoik (20:5n-3) asit gibi 20 karbonlu aşırı doymamış yağ asitlerihem fosfolipit hem de triaçilgliserol fraksiyonunda az miktarda da olsa tespit edilmiştir.Araştırmamızın sonuçlarına göre M. truncatus'ta linoleik (18:2n-6), linolenik(18:3n-3), eikosatetraenoik (20:4n-6) ve eikosapentaenoik asitin (20:5n-3) de novobiyosentezi ve eikosatetraenoik asitin zincir uzatma- desaturasyonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, C18 polyunsaturated fatty acids such as linoleic, linolenic acids andeicosanoids precusors C20 polyunsaturated fatty acids such as eicosatrienoic,eicosatetraenoic and eicosapentaenoic acids biosynthesis in M. truncatus(Orthoptera:Gryllidae) were investigated.For this, nymphs were reared separately on three different diets such as stockculture medium containing lettuce, fat-free artifical diet and artifical diet containingwheat germ oil until to adult.The phospholipid and triacylglycerol fatty acid composition of one-day old adultmale and female M. tuncatus reared on three different diets were analysed separately bygas chromatography-mass spectrometryThe analysis of fatty acid composition of insects showed that palmitic, oleic andlinoleic acids were found to be major fatty acids in phospholipid and triacylglicerolfractions.In addition, our analysis showed that presence of odd-chain fatty acids such aspentadecanoic (15:0) and heptadecanoic (17:0) acids. Trace amounts of linolenic andeicosanoid precusors C20 polyunsaturated fatty acids such as eicosatetraenoic andeicosapentaenoic acids were detected in both fractions.According to our results, de novo biosynthesis of linoleic (18:2n-6), linolenic(18:3n-3), eicosatetraenoic (20:4n-6) and eicosapentaenoic (20:5n-3) acids andelongation-desaturation of eicosatetraenoic acid (20:4n-6) in M. truncatus weredemonstrated.