Kurtalan (Siirt) ilçesi güneyinde floristik araştırmalar
Floristic investigations in south of Kurtalan (Siirt) district
  1. Tez No: 252739
  2. Yazar: İBRAHİM ÜMİT YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER SAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Siirt ili Kurtalan ilçesi güneyinde yapılan floristik arastırmalar sonucunda : 37 familya, 141 cinse ait 222 takson tespit edilmistir. Floristik açıdan en büyük familya % 17,5 oranla Leguminoseae (Fabaceae) familyasıdır. Bunu sırasıyla Compositae (% 9), Cruciferae (% 8,5), Umbelliferae (% 6,7), Labiatae (% 6,3) familyaları izler. Takson sayısı en fazla olan cins ise Trifolium' dur. Yörede büyük çogunlukla ran-Turan elementleri hakimdir. Yörede yetisen 60 takson (% 27) ran-Turan, 17 takson (% 7,6) Akdeniz, 11 takson (% 4,9) Dogu Akdeniz, 7 takson (% 3,1) Avrupa-Sibirya elementidir. Yörede 4 tane endemik bitki tespit edilmistir. Endemizm oranı % 1,8' dir. Ayrıca 2 tane de nadir bitki tespit edilmistir. Flora of Turkey'in 1-11. ciltleri ve bölgeyle ilgili önceki çalısmaların taranmasıyla, 62 taksonun Siirt ili için, 36 taksonun C8 karesi için, 1 taksonun da Güneydogu Anadolu Bölgesi için yeni oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In the results of floristic investigations in Siirt province, South of Kurtalan district: 222 taxa which belong to 37 family and 141 genus was established. According to floristic view, the most widespread family was found to be Leguminoseae (% 17,5), then Compositae ( % 9), Cruciferae (% 8,5), Umbelliferae (% 6,7), Labiatae (% 6,3) families follow this family. The genus which has the most taxa was found to be Trifolium . Phytogeographics regions of 95 taxa in the region could be determined. According to this : 60 taxa (% 27) belong to Irano-Turanian, 17 taxa (% 7,6) belong to Mediterranean, 11 taxa (% 4,9) belong to East Mediterranean, 7 taxa (% 3,1) belong to Euro-Siberian. 4 endemic plants were established in the region. Endemism rate is % 1,8. Besides, 2 rare plants were found. In view of the fact that, previous researchs and volume 1-11 th of ? Flora of Turkey? by DAVIS, 36 taxa for C8 grid, 62 taxa for Siirt and 1 taxa for South-East Anatolian Region are recorded for the first time.