Personel yer belirleme sisteminde GPS desteğinin kullanılması
The use support of GPS in personnel locator system
- Tez No: 252742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tez konusu olarak arastırılan bu proje, bir ihtiyacın giderilmesine yönelik olarak hazırlanmıstır. Hava Kuvvetlerinde kullanılan ve kısaca PLS denilen personel konum belirleme sistemi (Personnel Locator System), herhangi bir kaza sonucu uçaktan atlayan pilotun üzerinde tasıdıgı özel bir telsiz sayesinde yerinin belirlenmesini saglamaktadır. Mevcut bu sistemler istenilen düzeyde yeterli hassasiyette çalısmamaktadır. Bu sistemle kazaya ugrayan pilotun yeri radyo dalgalarıyla bulunmakta. Bu ise pilotun yerini 1000-1500 metreye kadar hatalı olarak göstermektedir. Mevcut sistemde, arama yapan helikopterde bulunan bir cihaz, pilotun üzerinde tasıdıgı telsizin sinyallerinin yönünü ve uzaklıgını göstermektedir. Bu sistem çok güvenilir olmayıp havacılık açısından önemli oranda hata yapmaktadır. Bu çalısma ile GPS desteginin de kullanılmasıyla sistemin hassasiyetinin istenen degerlere ulastırılması amaçlanmıstır. Pilotun üzerinde tasıdıgı telsize bir adet GPS alıcısı ilave edilmis, GPS ten alınan koordinat bilgileri DTMF kodlarıyla radyo dalgaları üzerinden alıcıya gönderilmistir. Arama yapan helikopterde bulunacak telsiz alıcısına gelen DTMF sinyalleri çözülerek pilotun koordinatları LCD ekranda gösterilmistir. Çalısma sonucunda da mevcut sistemlere göre daha yüksek hassasiyet elde edilmis ve bu hassas koordinatlar radyo dalgaları vasıtasıyla aktarılabilmistir. Ayrıca çalısmada Diyarbakır için bes ayrı semt belirlenmis, alınan koordinatlara göre hangi semtte olundugu LCD ekrana yazdırılmıstır. Öncelikle bu çalısmada kullanılan konular hakkında bilgiler verilmis daha sonra yapılan uygulama anlatılmıstır. Sırasıyla GPS'in çalısma prensipleri, seri iletisim kuralları, DTMF ton kodları sistemi (kodlayıcı- kod çözücü), CM8870 entegresi, PIC 16F877 mikrokontrolörü, PIC Basic programlama dili baslıkları altında yeterli düzeyde bilgi verilmistir. Anahtar Kelimeler GPS, NMEA, PLS, DTMF, Microcontroller, Seri Comminication, Picbasic, Radyo Dalgalarıyla Digital Haberlesme, Pilot Yerbelirleme Sistemi.
Özet (Çeviri)
This thesis subject is investigated as a project that is addressing a specific requirement. The Personnel Locator System (PLS), which is currently being used by Turkish Air Force, helps to locate the global position of a ejected pilot by using a special radio. The position accuracy of this current system does not meet the requirements. Radio signals are used to locate the position of the ejected pilot, which leads to a 1000 to 1500 meters of erroneous measurement. The current system equipment, which is installed on a helicopter, calculates and shows the direction and range of the signals emitted by the radio that is carried on the pilot harness. This system is not reliable due its unacceptable low accuracy. The objective of this investigation is to improve the accuracy of the system by using the Global Positioning System (GPS). A GPS receiver is mounted on the pilot carried radio and the GPS signals are transmitted on the radio signals by the DTMF codes.. The DTMF signals are received by the radio that is on the helicopter, decoded and displayed on the LCD. After this study, the position accuracy is improved comparing to the predecessor and the accurate coordinates are transferred on the radio signals. Additionally, five designated points in Diyarbakır are located using this system and the name of the locations are displayed on the LCD according to calculated coordinates. Firstly, some theoretical information is given and then the application is delineated in this study.. The GPS operating principles, serial communication rules, DTMF tone codes (encoder ? decoder), CM8870 integrated circuit, PIC 16F877 microcontroller, PIC Basic programming language are introduced in given sequence. Keywords GPS, NMEA, PLS, DTMF, Microcontroller, Serial Communication, Picbasic, Digital Communication by Radio Signals, Pilot Locator System