Tekirdağ-Malkara linyit kömürünün yıkanabilme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of Tekirdağ-Malkara coal's washability characteristics
  1. Tez No: 252750
  2. Yazar: ÖZGE ŞABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ Malkara yöresinde bulunan linyit kömürünün yıkanabilme özelliklerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılan kömürlerin özellikleri şöyledir; havada kuru halde %2.95 nem, %20,23 kül, %36,39 uçucu madde, %3,52 kükürt ve 4754 kcal/kg'lık üst ısıl değerine sahiptir. Yıkanabilme özelliklerinin tespiti için; -50+20 mm, -20+4,75 mm, -4,75+0,5 mm tane fraksiyonlarında yüzdürme batırma deneyleri yapılmıştır. Yıkama deneylerinde ağır ortam olarak ZnCl2 kullanılmıştır. Yıkanabilme sonuçlarının değerlendirilmesinde; yoğunluk dağılımı, temiz kömür miktarı, yıkama kolaylığı ve yıkanabilme derecesi kullanılmıştır. Yıkama sonuçlarına göre; kömür numunesi en iyi -4,75 +0,5 mm tane boyutunda ve 1,7 g/cm3 yoğunluklu ağır ortamda yıkanabilmektedir. Tane boyutu azaldıkça yıkama kolaylığı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was made to determine the washability properties of lignite coal from Tekirdağ-Malkara region. The properties of the coal used in the studies were as follows; the upper coal seam contained %2,76 moisture, %20,23 ash, %36,39 volatile matter, %3,52 sulphur and 4754 kcal/kg gross calorific value. Float and sink experiments have been made to determine the washability properties of the -50%20 mm, -20+4,75 mm and -4,75+0,5 mm size fractions. ZnCl2 was used in sink and float experiments. Density distribution, clean coal amount, washing convenience and washability degree have been used in utilizing the coal cleaning characteristics. According to washing results; optimum washing density and particule size of the coal sample are 1,7 gr/cm3 heavy media and -4,75+0,5 mm particule size. While the particule size is reducing,washability is increasing.