SiC partikül takviyeli alüminyum metal matriksli malzemelerin delinmesinin araştırılması
Investigation of drillability of SiC particle reinforced aluminium metal matrix materials
- Tez No: 252755
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
SiC partikül takviyeli alüminyum metal matriksli kompozit malzemeler yüksekdayanım ve aşınma direnci yanında hafiflikleri dolayısıyla endüstriyel uygulamalarda yaygınolarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler uzay ve nükleer endüstriler yanında otomotive vemedikal endüstriler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.Talaşlı işleme yöntemleri yüksek boyutsal hassasiyet ve yüzey kalitesi istenen makinaparçalarının imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Delme işlemi talaşlı işlemeyöntemlerinde birisidir ve silindirik deliklerin elde edilmesinde kullanılmaktadır. SiC partikültakviyeli alüminyum metal matriksli kompozitlerin delinmesi birçok araştırmacı tarafındançalışılmıştır. Bu çalışmaların sonuçları endüstriyel uygulamamalar için yararlı sonuçlarsağlamıştır.Bu çalışmada, SiC partikül takviyeli alüminyum metal matriksli kompozitmalzemelerin delinmesi değerlendirilmiştir. Önceki çalışmalara bağlı olarak deneysel çalışmayapılmış ve takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri incelenmiştir. Takımaşınmasında kesme hızının ve yüzey pürüzlülüğünde ilerleme oranının etkili olduğugözlenmiştir.Bu tez, aşağıdaki gibi altı bölüm şeklindedir:Bölüm 1 delme işlemi ve bunun mekaniği konusunda genel bilgiler içermektedir.Metal matriksli kompozitler ve SiC partikül takviyeli alüminyum metal matrikslikompozitler Bölüm 2'de incelenmiştir.Bölüm 3, bu malzemelerin delinmesi konusunda yapılan çalışmaları detaylı olarakdeğerlendirmiştir.Bölüm 4 deney prosedürü hakkında detaylı bilgi vermekte ve deneysel çalışmanınsonuçları ve değerlendirmeler Bölüm 5'de verilmiştir.Bölüm 6 genel sonuçları ve endüstriyel uygulamalar için bazı öneriler sunmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: SiC partikül takviyeli alüminyum metal matriksli malzemeler,Delme, Takım ömrü, Yüzey pürüzlülüğü
Özet (Çeviri)
SiC particle reinforced aluminium metal matrix composite materials have been wideindustrial applications because of high strength and wear resistance as well as lightness. Thesematerials have been extensively used in automotive and medical industries as well asaerospace and nuclear applications.Machining processes have been greatly used to manufacture machine parts which havehigh dimensional accuracy and surface finish quality. Drilling is one of the importantmachining processes to produce cylindrical holes. Drilling of SiC particle reinforcedaluminium metal matrix composites have been studied by various researches. Results of thesestudies have provided useful information for industrial applications.In this study, drilling of SiC particle reinforced aluminium metal matrix compositematerials have been reviewed. According to early studies, experimental study was carried outto investigate tool wear and surface roughness parameters. It was observed that tool wear wasaffected by cutting speed and surface roughness by feed rate.The thesis was based on six chapters as follow:Chapter 1 provided general information about drilling process and its mechanics.Metal matrix composites and SiC particle reinforced aluminium metal matrixcomposite materials have been examined in Chapter 2.Chapter 3 reviewed studies based on the drilling of these materials and results werediscussed in detail.Chapter 4 gives details of experimental procedure and the results and conclusions ofthe experimental study were provided in Chapter 5.Chapter 6 contained general conclusions and some suggestions for industrialapplications.KEYWORDS: SiC particle reinforced aluminium metal matrix materials, Drilling, Tool life,Surface roughness