%3 ve %5 SiC partikül takviyeli 7075 alüminyum alaşımı matrisli kompozitlerin yaşlandırma süresinin mekanik özelliklere etkisi
Effect on mechanical properties of the aging period of 7075 aluminum alloy matrix composites with %3 and %5 SiC particulate reinforced
- Tez No: 152911
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET SiC parçacık takviyeli metal matriksli kompozit malzemeler,alüminyum alaşımlarına ve SiC'e nazaran pek çok üstün özelliklere sahiptirler.Bu malzemeler seramiklerin yüksek elastik modül ve metallerin yüksek süneklik özelliklerini birleştirir. Parçacık takviyeli kompozıtler fiber takviyeli olanlara nazaran oldukça izotropik mekanik ve fiziksel özelliklere sahiptirler. İçinde bulundukları metal matrikse göre çok daha sert olduklarından özellikle ilave edildikleri metallerin aşınma özelliklerini çok olumlu olarak etkilemektedirler. Kompozitlerin mekanik özelliklerini etkileyen birçok mikroyapısal değişiklik vardır.Bunlanmatriks malzemesinin yaşlanma koşulları,takviye malzemesi,hacim fraksiyonu ve partikül boyutudur. Yaşlanma çok basit olarak aşın doymuş katı fazdan zaman ve sıcaklık etkisiyle bir fazın çökelmesi sonucu malzemenin fiziksel ve mekanik özelliklerinin gelişmesidir. Al alaşımları matris malzemesi seçilip seramik partiküllerle takviye edildiğinde malzemelerin yaşlanma davranışı değişebilir. Yapılan araştırmalar sonucu,Al metal matrisli kompozitlerin yaşlanma işlemi üzerine SiC partikülün etkisinin karmaşık olduğu görülmüştür. Bu çalışmada SiC takviyeli 7075 alüminyum alaşımı mairiksli kompozitler koruyucu argon gazı altında sıvı faz yöntemlerinden olan vorteks metodu ile üretilmiştir. Ağırlıkça %3 ve %5olacak şekilde hazırlanan SiC partikül takviyeli 7075 Al matriksli kompozitler, yaşlandırma deneylerinde kullanılmak amacıyla dökülmüş ve sertlik deneylerine uygun standartta işlenmiştir. 7075 Al alaşımı ve partikül takviyeli kompozitler,460°C'de 1 saat çözeltiye alınmış sonra 140 ve 230°C'de 3,6,9,12,16,20 ve 40 saat yaşlandırma işlemine tabi mtutulmuştur ve yaşlandırma süresi ve sıcaklığının sertliğe etkisi incelenmiştir. Ayrıca SiC ilavesinin yaşlandırma süresini nasıl etkilediği araştırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SiC particulate reinforced metal matrix composites show excellent properties with respect to aluminium alloys and SiC. These materials have both high elastic modulus properties of ceramics and high ductility properties of metals. The mechanical and physical properties of particulate reinforced composites are more isotropic than fiber reinforced ones. Since these reinforcements are harder than the metal matrix they added in,they increases the mechanical properties,especially the wear properties of metals. The mechanical properties of composites are greatly influenced by microsructural changes, such as aging conditions of matrix material,type of the reinforcement,volume fraction of the reinforcement and size of the particulate. Aging.in the simplest meaning is the improvement of the physical and mechanical properties of materials as a result of the precipitation of a phase from a solid phase with the effect of time and temperature. The early investigations showed that the aging effect of SiC particulate on the Al metal matrix composites is very complex. İn this study,the 7075 Al matrix composites reinforced with SiC particulate with vortex method under shieldin argon gas atmosphere. 7075 Al matrix composites reinforced with %3 and %5 SiC particulate in weight percent are produced by casting to use in aging experiments and machined in required standarts to use hardness tests. The samples of 7075 Al alloy and SiCp reinforced composites are solution treatment at 460°C for 1 hour. Then these samples are aged at 140°C and 230°C for 3.6.9,12,16,20 and 40 hours and effect of aging time on hardness is investigated. The effect of SiC addition on aging time is also investigated