Lise son sınıf öğrencilerinin öz saygı ve denetim odağını etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi
- Tez No: 25276
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışma lise son sınıfta öğrenim gören öğrencilerin özsaygı ve denetim odağı gelişimlerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Alt sosyo-ekonomik düzeyden 400, orta sosyo ekonomik düzeyden 400, üst sosyo-ekonomik düzeyden 400 öğrenci basit tesadüfi örnekleme tekniği ile araştırmaya seçilmiştir. Toplam denek sayısını 600 kız, 600 erkek olmak üzere 1200 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma örneklemini oluşturan öğrencilere Coopersmith özsaygı Envanteri ile Rotter' in Denetim Odağı ölçeği uygulanmıştır, öğrencilerin özsaygı gelişimleri ile denetim odağı gelişimleri üzerinde etkili olan değişkenler istatistiksel işlemler sonucu saptanmıştır. örneklem grubunu oluşturan farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki öğrencilerin, özsaygı gelişimlerine göre aldıkları puanlar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Araştırmaya alman öğrencilerin denetim odağı gelişimleri ile kardeş sayıları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to find out the self esteem and locus control developments of high school senior year students. From each of low, middle and high socio-economical status 400 students were randomly selected of the total 1200 subjects, 600 were boys and 600 were girls.“Coppersmith Self-Esteem Inventory”and“Rotter's Locus Control Scale”were applied Variables which were meaningful of the developments of self- esteem and locus control were attained through statistical procedure. Of the subjects from different socio-economical levels difference between self esteem development scores were statistically significant (p0.05). Difference between the student locus control developments and number of siblings was meaningful statistically (p0.05).