Evli kadınların gebelikten korunma yöntemlerine ilişkin bilgi düzeyleri
- Tez No: 25277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SEVİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
V- ÖZET Araştırma, kadınların gebelikten korunma yöntemlerine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Altındağ belediyesi sağlık ocağına kayıtlı tüm evli kadınlar oluşturmaktadır. Bu kadınların muayene amacıyla sağlık ocağına gelen ve sağlık ocağı polikliniğine kayıt olan ilk 5 kadın örnekleme alınmıştır. Uygulama 20 iş günü boyunca devam etmiştir. Ön uygulama yenimahalle belediyesine bağlı Şentepe Sağlık Ocağında yapılmıştır. Verilerin toplanmasında, kadınların özellikleri ve gebelikten korunma yöntemlerine ilişkin bilgilerini içeren soru kağıdı kullanılmıştır. Elde edilen veriler araştırıcı tarafından değerlendirilmiş ve tablolaştırılmıştır. Verilere göre kadınların aile planlaması kavramına ilişkin bilgileri yetersiz bulunmuştur. Kadınların gebelikten korunma yöntemlerini duymalarına rağmen bu yöntemleri uygulamaya koyamadıkları görülmüştür. Kadınlar, yöntemlerin koruyuculuğu, kullanım şekilleri, RÎA, HAP yöntemlerinin kimler tarafından kullanacağı konusunda yeterli bilgiye sahip değillerdir. Araştırmaya alınan kadınların yalnız %25'i doğurganlıklarını yakından ilgilendiren gebe kalma zamanına ilişkin doğru bilgiye sahipler. Kadınlar gebelikten korunma yöntemleri ile ilgili bilgileri genellikle akraba ve eşden öğrendikleri, büyük çoğunluğu sağlık personelinden bilgi almak istedikleri ve bu bilgilerin evlenmeden önce verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Kadınların çoğunluğu devletin aile planlaması konusundaki çal imalarını yetersiz bulmaktadır. Araştırmadan çıkan sonuçların ışığında, kadınlara aile planlaması konusunda eğitim verilmesi ve bu eğitimin sürekliliğinin sağlanması önerilmiştir. 42
Özet (Çeviri)
Ayrıca hemşirelerin aile planlaması konusunda daha aktif rol almaları, radyo televizyon gibi kitle iletişim araçları aracılığıyla kadınlara daha detaylı bilgi verilmesi önerilmiştir. SUMMARY This study has been planed to perform weather the women have known the prosedurs about contraception or not. The Universe of this research is the mariead women who registered to Altındağ Health Center. The first of thease women who came to the health center for examation in a day are the examples of this Universe. The primary study has performed at Şentepe Health Center which is related to Yeni Mahalle. A form which conteins the knowledge about the properties of the women and contraception has been used during getting to gether the knowledges. This knowledges are shown on the tables. According to thease knowledges we resulted that the women had incuffiticent knowledges about contraception. The women generally had heard some knowledges about contraception but they had not performed any metod about the contraseption. The women didnt have sufficient knowledge about the effectiviness of thease metods. They didnot know who use IUP, oral contraception (PILL). Only %25 of the women in this study had knowledges about the time of gestation. The women had learned the knowledges about the contraception from their family or husbands. Most of them had said that the knowledges about contraception were important they also said that the education about contraception before marige. Most of the women had said that pablic study about contraception wasn't sufficient. 43As a result of study has been proposed that the education about contraception and family planning is very important. The nurses are very important to educuate the women about contraception because of their sex and their job. Nurses of women, S-0 the women feel themselves near to the nurses and it maybe very effective to educate the women by the nurses. Another way for education is the television. Because there is at least one television in every house so it can be very important the contraception and Family planning. The leavel of the education is another important factor. As the leavel of the education increases number of the gestations decresses. 44