Ulaş sağlık ocağı bölgesinde 0-60 aylık çocuklarda beslenme durumu ve bunu etkileyen faktörler
- Tez No: 25275
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
112 X-OZET Ulaş kasabası ve sağlık ocağına doğrudan bağlı köylerde 0-4 yaş grubundaki 357 ve diğer köylerden bunlara yaş ve cins açısından benzer olacak şekilde rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 362 (toplam 719 çocuk) üzerinde Mart-Aralık 1991 dönemi içinde yürütülen bu çalışmada 0-4 yaş grubunda 510 çocuk beslenme durumları ve bunu etkileyen faktörler açısından incelenmiştir. Seçilen grubun % 71 'ine erişilebilmiştir. Beslenme durumunu ve etkileyen faktörleri saptamak için annelere konuya yönelik özel bir anket uygulanmış; çocuklar muayene edilmiş, Sahli yöntemiyle Hb tayini ve antropometrik ölçümler yapılmıştır. İncelenen çocuklarda çoğu boy malnütrisyonu olmak üzere % 25,1 oranında malnütrisyon saptanmıştır. Ayrıca çocukların % 32' sinde raşitik rosary, % 19, 5 'inde diş problemleri saptanmış, ortalama Hb değeri 8,9 gr/dl bulunmuştur. Hb değerinin malnütrisyonla ilişkisiz olduğu, malnütrisyonlu çocuklarda raşitizm anlamlı ölçüde daha yüksek, diş çürüğü daha düşük oranda saptanmıştır. Yerleşim yeri malnütrisyonu anlamlı ölçüde etkileyen en önemli faktör olarak bulunmuş, malnütrisyonu önemli ölçüde etkilediği saptanan baba ve anne eğitimi, babanın mesleği, ev ve beslenme olanakları, çocuğun istenmesi ve annenin ölen çocuk sayısı gibi değişkenlerin etkisinin aslında yerleşim yerinden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
113 XI -SUMMARY 357 children aged 0-5 years who live in -the Ulaş town and the villages which Ulaş Health Center serves and 362 children from other villages who are similar to them in age and sex (totaly 719 children) were randomly chosen. In this study which has been carried out during the period of March-December 1991, 510 children aged 0-5 years were examined in the aspect of nutritional status and the affecting factors. To assess the nutritional status and the affecting factors, a questionnaire concerning the subject was app lied to the mothers of the children. Also clinical exami nations, anthropometric measurements and determination of Hb value with Sahli method were made. % 25,1 of the children surveyed were malnutritioned, mostly of height-for-age. Also % 32 of them had rachitic rosary, % 19,5 had tooth problems and the mean value for Hb was 8,9 gr/dl. There was no significant relation bet ween the children with low Hb value and malnutrition. Rachitis was significantly more along with malnutrition, but tooth problems were more in normal children. Type of settlement was the most important factor which affected malnutrition. The effects of other factors on malnutrition, such as father's and mother's level of education, father's occupation, number of died children, desire for this child, household amenities and nutrition availabilities resulted from the settlement type.