Diyarbakır Diclekent Bulvarı üzerinde bulunan konut yapılarındaki cephelerin imaj, kimlik, anlam boyutunda değerlendirilmesi
The determination of apartment buildings on Diclekent Boulevard in diyarbakir in the concept of image, meaning and identity
  1. Tez No: 252761
  2. Yazar: SELİN ERDOLU YAKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. DEMET AYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tüketim kültürünün başlıca dayanağı farklı olmak, fark edilmektir. Bu kültürün bir getirisi olarak mimar ve yapı üreticisi (müteahhit), satışa yönelik olarak, önerdikleri farklı formları, çeşitli malzeme ve renk kullanımıyla desteklemekte, `farklı' bir imaj, kimlik ve anlam arayışına gitmektedirler.Çalışmada, Diyarbakır Diclekent Bulvarı'ndaki 33 konut binasında cephe hareketleri, kaplama malzemesi, renk kullanımı ve biçimsel form analizi konu edilmektedir. Kullanıcıların konut binaları ve çevrelerine ilişkin imaj, kimlik ve anlam üzerine düşüncelerini belirlemek, tasarımcının binaya yüklemek istediği anlam ve oluşturmak istediği imaj ve bulvar genelinde imaj, kimlik ve anlam analizi amaçlanmaktadır. Bu çalışma on bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünü giriş bölümü oluşturmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde, Diyarbakır'da kimlik ve imaj-kimlik ve anlam ile ilgili, daha önce yerli ve yabancı çalışmalar incelenmiştir.Üçüncü bölümde; çalışmada uygulanan metot açıklanmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde, doğal ve yapısal çevrenin özgün nitelikleri ve yeni yapılar arasında kurulması gereken optimum ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çevresel değerlerin korunması, bireyin görsel ve psikolojik temelli çevresel beklentilerini karşılayabilen çevre-konut ilişkisi incelenmiştir.Beşinci bölümde, çevre-birey-konut etkileşiminde imaj-kimlik ve anlam arayışı ana başlığı altında, çevresel imaj, çevresel kimlik, çevresel anlam ve bunların birbirleriyle olan ilişkileri tanımlanmaya çalışılmıştır.Altıncı bölüm, konut tasarımında kullanılan mimari yaklaşımların tanımlamalarını içermektedir. Ayrıca alanda bulunan binalarda yapılacak imaj, kimlik ve anlam analizlerinde kullanılan üsluba bağlı yaklaşım, bağlamcı yaklaşım ve kuralcı yaklaşım tanımlamaları örneklemelerle yapılmıştır.Yedinci bölümde, alan çalışmasına yardımcı olabilmesi için Diyarbakır geleneksel evlerinin plan özellikleri ve planlamaya etki eden çevresel etmenler çeşitli alt başlıklarla incelenmiştir.Sekizinci bölümde Diyarbakır'da konutlaşma süreci, Diclekent Bulvarı'nda yapılaşma ve araştırmanın sınırlılıklarını içermektedir.Dokuzuncu bölüm, Diyarbakır Diclekent Bulvarı'nda yer alan 33 konut yapısının tanıtımını, cephe hareketi, kaplama malzemesi, renk kullanımı ve biçimsel form analizin ile ilgili sınıflandırmalarını ve değerlendirmelerini içermektedir. Kullanıcı ve mimar anketleriyle ilgili bulgular da bu bölümde ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise binalar üzerinde yapılan değerlendirmeler kullanıcı anketleri ve mimar görüşmeleri ışığında, Diclekent Bulvarı'nda yer alan binalarında imaj, kimlik ve anlam arayışları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main base of consumption culture is `to be noticed? and `to be different?. Aiming to sell of, this culture created a situation which architect and constructer started searching for a different form for a different `image-identity and meanning? by using alternative materials and colors.In the study; the main subject of the research is to establish façade movements, coating materials, color usage and form analyzing on 33 apartment house of Diclekent Boulevard in Diyarbakir. Related on the apartment houses and dominant values of the area where it is situated in, the works are based on understanding of the users preference, enjoyments and evaluations; determination of user opinions on the image identity and meaning of buildings and their surroundings; and study on communication between the designers and users of structural environment. This study to is consist of ten chapters.First chapter of the study is introduction.Second chapter of the study checked last foreign labour in connection with identity, image-identity and meaning in Diyarbakır.Third chapter of the study is expounded used method of study.Fourth chapter of the study checked the optimum relation that has to be established between the authentic characteristics of the natural and structural environment and new building. In addition to the protection of the environmental values it creates an environmental system that replies the individual?s environmental expectations based on the visual and psychological needs.Fifty chapter of the study to worked environment image, environment identity, environment meaning and relations of between these.Sixty chapter of the study take place architecture approach of used in apartment houses design. In addition to doing sampling with analysis of relation image identity and meaning of apartment houses in this areaSeventy chapter of the study checked frontage charm and plan characteristic of traditional houses in Diyarbakir.Eighth chapter of the study checked process domiciled of Diyarbakir, structuring of Diclekent Boulevard and limited horizon of thesis.Ninety chapter of the study defined façade movements, coating materials, color usage and form in 33 the apartment house of Diclekent Boulevard, Diyarbakir and contested result. The answers for the questions on the aim of the area work are tried to be found by the polls given to the users and designers.However final chapter of the study defined that while the interviews are made with the designers and the polls given to the users, searching identity and meaning of apartment house of Diclekent Boulevard in Diyarbakir