Gün ışığı aydınlık düzeyinin, Diyarbakır tarihi konut mimarisinde, mekan ve pencere açıklıkları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The definations of daylight illumination effects on Diyarbakir historical dwellings' space and window dimension
  1. Tez No: 252762
  2. Yazar: ÖZGÜR MURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RENGİN ÜNVER, YRD. DOÇ. DR. F. DEMET AYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çalışmada, Diyarbakır Tarihi Evleri'ndeki doğal aydınlık düzeyini, cephe yönü ve cephe saydamlık oranlarına göre belirlemek hedeflenmiştir. Bu amaçla, farklı tipolojilerdeki üç Diyarbakır Tarihi Evi'nin cephelerindeki saydamlık oranları hesaplanmış, odalardaki doğal aydınlık düzeyleri ölçümü yapılmıştır. Bu ölçüm ve hesaplamalar sonucu seçilen evlerin ölçüm yapılan odalarındaki doğal aydınlık düzeylerinin işlevleri açısından uygunluğu da değerlendirilmiştir. Belirtilen amaca yönelik olarak bu çalışma sekiz ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya giriş yapılmış ve doğal aydınlatma ile yapılan bu çalışmanın amacı ve önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde; konuyla ilgili daha önceden yapılmış olan çalışmalardan örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde; gün ışığı ile ilgili genel tanımlamalar yapılarak gün ışığını etkileyen etmenler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; Diyarbakır Tarihi Evlerinin özellikleri ve mimari oluşumunu etkileyen etmenler açıklanmıştır. Beşinci bölümde; çalışmanın yöntemi açıklanmış ve çalışmada izlenecek yol belirlenmiştir. Altıncı bölümde; çalışma yapılan evlerin ve odalarının mimari özellikleri açıklanmış, aydınlık düzeyi ölçme sistemi ile saydamlık oranları verilmiştir. Yedinci bölüm, bulgular bölümüdür. Bu bölümde; evlerin ve odalarının maksimum, minimum ve ortalama gün ışığı aydınlık düzeyleri ile saydamlık oranları karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca, ele alınan mekanlardaki aydınlık düzeyinin uygunluğu değerlendirilmiştir. Sekizinci ve son bölümde; yedinci bölümdeki ölçme ve hesap sonuçlarının genel bir değerlendirmesi yapılmış ve Diyarbakır bölgesi konut tasarımında yol gösterici kimi önerilerde bulunulmuştur. Ek 1 de Bazalt taşının renk ile ilgili ölçüm sonuçları verilmiştir. Ek 2- 16'da ise odalarda altı ay süre ile yapılan ölçüm sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate natural light level in Diyarbakır Historical Houses. In this study, transparency levels of Diyarbakır Historical Houses, in different typologies, are calculated and daylight values of rooms are designated. At the end of these measurements and calculations, natural illumination levels of dwellings are evaluated according to functional suitability. This study consisted of eight parts. In the first part; the subject is introduced and the importance of daylight is emphasized. In the second part; examples are given from prior studies related to subject and the differences of this study are explained. In the third part; general definitions about the daylight are explained. Also reflecting factors are designated according to surface colors. In the fourth part; properties of Diyarbakır Historical Houses and factors which affected their architectural formation are explained generally. In the fifth part; method of study is explained. In the sixth part; properties of Diyarbakır Historical Houses and their rooms in which the research is done, are explained. The points from which daylight value measured and transparency level of rooms? courtyard faces are established. The seventh part is the findings part. In this part, maximum, minimum and average natural illumination and transparency levels are studied and compared. Average illuminations changing are established in six month measurement process. Average and minimum illumination levels suitability of rooms are evaluated according to rooms? functions. In the eight and the last part; results of findings are explained. Some suggestions are made to control the daylight and economize energy in modern dwellings. Also, in appendix part (2 -16) values of measurements are given for six month.