Schottky diyotlar ve bazı elektriksel parametrelerinin incelenmesi
Schottky diodes and examination of some electrical parameters
- Tez No: 252783
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, (100) yönelimine sahip, özdirenci 110?cm olan pSi kristalleri kullanıldı. Etil alkolde Quercetin çözülerek hazırlanan 8.27´10 6 M'lık çözeltiden pSi üzerine damlatılarak ve çözücünün buharlaştırılması pSi/ Quercetin/Al Schottky engel diyotu oluşturuldu. pSi/ Quercetin/Al Schottky engel diyotumuzun elektronik ve arayüzey durum yoğunluk dağılım özellikleri oda sıcaklığında akımgerilim (IV)' den elde edildi. (IV) grafiğinden bu yapının doğrultucu özellik gösterdiği görüldü. lnIV grafiği kullanılarak idealite faktörü 1,49 ve engel yüksekliği 0.84eV olarak hesaplandı. Cheung fonksiyonları kullanılarak diyotumuz için dV/d(lnI)I ve H(I)I grafikleri çizildi. dV/d(lnI)I grafiğinden seridirenç 3,23MW ve idealite faktörü 1,68 olarak hesaplandı. H(I)I grafiğinden seri direnç 3,24MW ve engel yüksekliği 0,82eV olarak hesaplandı. Diyotumuzun (IV) verileri kullanılarak arayüzey durum yoğunluklarının enerji dağılımları hesaplandı. Arayüzey durum yoğunluğu N ss (0,652Ev) eV için 5,012x10 13 cm 2 eV ?1 ile (0,762Ev) eV için 3,206x10 12 cm 2 eV ?1 olarak hesaplandı. Arayüzey durum yoğunluklarının üstel bir şekilde band ortasından valans bandın tepesine doğru arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, (100) oriented and 110?cm pSi crystals have been used. pSi/ Quercetin/Al Schottky barrier diodes have been fabricated by adding 8.27´10 6 M solutions of the Quercetin in etanol on top of pSi substrates and then evaporating the solvent. The electronic and interface state density distribution properties were obtained from the current?voltage (I?V) of pSi/ Quercetin /Al Schottky barrier diode (SBD) at room temperature. From the IV graphics seen that this structure showed rectifying behavior. İdeality factor and barrier height were calculated by InIV graph plots as 1.49, 0.84 eV. dV/d(lnI)I and H(I)I graphics drawed by using Cheung functions. Series resistance and ideality factor were calculated as 3.23MW, 1.68 respectively by using dV/d(lnI)I graphics. Series resistance and barrier height calculated 3.24MW, 0.82eV respectively by using H(I)I graphics. Energy distributions of interface state densities of our diode were calculated using IV data. İnterface state densities, Nss were calculated 5.012x10 13 cm 2 eV ?1 for (0.652Ev) eV ve 3.206x10 12 cm 2 eV ?1 for (0.762Ev) eV. The interface state densities have exponential rises with bias from the midgap towards the top of the valence band