Gravitasyonel alan denklemleri ve özellikleri
Gravitational field equations and their properties
- Tez No: 252784
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN BİNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, içerisinde bulunan kütle, enerji ve momentumun (enerji-momentum tensörünün) varlığıyla eğrilen dört boyutlu bir Lorentz manifoldu olan uzay-zamanının eğriliği ile enerji-momentum tensörü arasındaki bağıntının Einstein alan denklemi ile sağlanacağı konusu incelendi. Evrenin ilk anlarındaki fiziksel durumunun anlaşılmasını sağlayan genel göreliliğin temel ilkelerine dayalı gravitasyonel alan denklemleri ve özellikleri konusuna teorik olarak değinildi. Teorik olarak incelenen bu denklemden sonra da son yıllarda tesbit edilmeye çalışılan gravitasyonel dalgalar ve büyük birleşim teorisi üzerinde durularak konuya ilişkin incelemeler araştırıldı ve bunların evrenin açıklanışına ilişkin getireceği yenilikler üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of providing relation between the warp of space-time, which is a four dimension Lorentzien manifold and bend with the existence of mass, energy-momentum tensor with Einstein field equation has been examined. Gravitational field equation depending on the main principles of general relativity, which explained physical situations of universe, and it characteristics have been theoretically examined. After the theoretical examination of this equation, gravitational waves, which have been tried to get in recent years, and big unification theory have been investigated in addition to this, the newness, which has been formed by these for explaining the universal has been examined.