Yapay sinir ağları ile lineer olmayan mekanik ve elektrik sistemlerinin modellenmesi
Modelling of nonlinear mechanic and electrical systems with artifical neural networks
  1. Tez No: 252789
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, lineer olmayan mekanik ve elektrik sistemlerinin yapay sinir ağları ile modellenmesi çalışılmıştır. Lineer olmayan sistemlerin matematiksel modelleri (diferansiyel denklemleri) elde edilmiş. Elde edilen bu denklemlerin girişine sinüs işareti uygulanmış ve nümerik yöntemlerle çözülmüştür. Bu çözümler yapay sinir ağının eğitiminde kullanılmıştır. Ağın genelleme özelliğini göstermek için basamak giriş işareti ile test edilmiştir. Sonuç olarak, yapay sinir ağlarının lineer olmayan sistemlerin modellenmesinde etkili bir yöntem olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, we deal with modelling of nonlinear mechanic and electrical systems with artifical neural networks. We obtained mathematical models (differential equations) of nonlinear systems. Sinus sign applied input of the obtained equations and these equations solved by numerical methods.These solutions are used training of artifical neural network. To display generalization of network tested with step sign. Finally, observed that artifical neural networks is an effective methodmodelling of nonlinear systems