Dicle havzasında sıcaklık yağış ve kuraklık analizi
Temperature-precipitation and drought analysis in Tigris basin
  1. Tez No: 252794
  2. Yazar: HASİP GÜLSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN HAMİDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endüstriyel faaliyetler sonucu atmosferdeki karbondioksit ve diger gazlardaki artıs dünyanın küresel olarak ısınmasına neden olmaktadır. Bu ısınma iklim degisikliginin yanı sıra taskın ve kuraklık gibi ekstrem olaylarda artıslara sebep olmaktadır. Son yıllarda iklimlerdeki degisiklikler sonucu bazı ülkelerde sel felaketleri olurken, bazı ülkelerde ise artan sıcaklık ve azalan yagıslarla birlikte kuraklık görülmektedir. Bitki örtüsünden yoksun Güney Dogu Anadolu Bölgesinde kuraklık zamanla gelisen önemli dogal afetler arasında yerini almaktadır. Yapılan arastırmalar kurak ve yarı kurak bölgelerde mevsim içinde ortaya çıkan ürün kayıplarının büyük bir kısmının su yetersizligi sonucunda olustugu konusunda birlesmektedir. Dicle havzası yagıs-sıcaklık ve kuraklık analizi olarak yapılan bu çalısmada, seçilmis 13 meteoroloji istasyonuna ait uzun yıllar ortalama sıcaklık verileri ile seçilmis 18 meteoroloji istasyonuna ait uzun dönem ortalama aylık yagıs degerleri Devlet Meteoroloji sleri tarafından yürütülen sürekli ölçüm sonuçlarından elde edilmistir. ki asamadan olusan bu çalısmanın birinci asamasında, Dicle Havzası'ndaki uzun yıllar içerisinde belirli istasyonlardan elde edilen verilerle kurak dönemlerin yagıs, sıcaklık degisimleri ve potansiyel evapotranspirasyon degerleri dikkate alınarak Thornthwaite kuraklık indeksleri hesaplanmıs ve söz konusu bölgenin kuraklık riski belirlenmistir. kinci asamada ise Gelistirilmis Fournier Yagıs ndisi ve Bagnouls-Gaussen Kuraklık ndisleri belirlenerek bu iki indise baglı olarak yagısların neden oldugu her istasyona ait asındırıcı güç indisleri hesaplanmıstır. Bu çalısmada, Thornthwaite Kuraklık indeksi sınıflamasına göre kuraklık riskinin en az oldugu yerin Bitlis ve kuraklık riskinin en fazla ve ciddi oldugu yerlerin sırası ile Diyarbakır, Batman ve Cizre oldugu belirlenmistir. Gelistirilmis Fournier ve Bagnouls-Gaussen yöntemlerinin bir arada kullanılması ile bes aylık Haziran-Ekim arası bir istasyon (Cizre),dört aylık Haziran-Eylül arası dokuz istasyon, üç aylık Haziran-Agustos aylarında olmak üzere üç istasyonda kurak dönemlerin olustugu sonucuna varılmıstır. ANAHTAR KELMELER : Dicle Havzası, Sıcaklık,Yagıs ndisi, Kuraklık ndisi, Thornthwaite Yöntemi, Fournier Yöntemi, Bagnouls-Gaussen Yöntemi
Özet (Çeviri)
Increases of carbon dioxide and other gases in atmosphere due to industrial activities have caused global warming. Global warming has caused increases in extreme events such as flood and drought as well as climate changes. In recent years as a result of changes in climate, in some of countries flood disasters have occurred and in some of them increases in temperature, decreases in precipitation and drought have been seen. Drought has became one of the most important natural disaster in Southeast Anatolia Region that is devoid of vegetation. From the researches have been done, it is determined that, major part of loss in agricultural products occurred in arid and semi-arid regions during the season were because of the water deficiency. In this study that has been done as ?Analysis of precipitation-temperature and drought in Tigris Basin.? , monthly mean temperature data for long time period concerning 13 selected meteorological stations and monthly mean precipitation data concerning 18 selected stations were obtained from permanent measurement results of State Meteorological Works. In first section of this study that consisted of two sections , Thornthwaite drought indexes have been calculated and drought risk for the region has been determined according to changes in precipitation , temperature and potential evapotranspiration values that obtained from definite stations in Tigris Basin for arid term. In the second section, Enhanced Fournier Precipitation indexes and Bagnouls-Gaussen drought indexes have been determined and according to calculated index values Abrasive Power indexes that caused by precipitation have been determined for each station. In this study due to Thornthwaite drought index classification it has been determined that the place that has minimal drought risk is Bitlis and places that have maximal drought risk are Diyarbakır, Batman and Cizre. By using Fournier and Bagnouls-Gaussen methods together it is deduced that arid periods have been occurred five months June-October in one station (Cizre), four months June-September at nine stations and three months June-August at three stations. KEY WORDS : Tigris Basin, Temperature, Precipitation Index, Drought Index, Thornthwaite Method, Fournier Method, Bagnouls-Gaussen Method.