Dolgu duvarlı betonarme binaların sismik yüke göre projelendirilmesi
Seismic design of masonary infilled buildings
- Tez No: 252816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ülkemizin yaşadığı son depremler sonrasında, karşılaşılan acı tablo, binalarımızın gerekli mühendislik ve tasarım koşullarını sağlayamadığını göstermiştir.Türkiye'nin önemli deprem kuşağının üzerinde bulunması, yapıların projelendirilmesi ve inşası sırasında sismik etkilerin göz önüne alınmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Deprem etkisi yapının servis ömrü boyunca karşılaşacağı en önemli yükleme olduğu için, çerçeve davranışı çok iyi bilinerek yatay yükler altında modellenmelidir.Dolgu duvarı, kolon kiriş arasında olan çerçeve türünden betonarme taşıyıcı sistemlerin yatay yük taşıma kapasitelerinin belirlenmesinde dolgu duvar etkisi hesaba katılmaz. Ancak yapı çözümlerinde dikkate alınmayan dolgu duvarlar, sistemin dayanım ve rijitliğini önemli ölçüde arttırır.Sunulan bu çalışmada dolgu duvarlar ile ilgili olarak yapılan deneysel ve analitik çalışmalar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Farklı ülke standartlarında dolgu duvarlar ile ilgili kabuller açıklanmış Türk Deprem Yönetmeliği ile karşılaştırılmıştır. Yapılan sayısal analizler ile dolgu duvarların yapı performansına etkileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the last earthquakes in our country, the miserable situation showed us that our buildings do not meet necessary engineering and design conditions.It is very important to consider that seismic effects on the project and construction period, because Turkey is on a very important earthquake zone. Since the earthquake effect is the most important loading of the service life of a building, horizontal loading must be modeled with the information of frame behavior.Masonary wall; while determining the horizontal loading capacity of the structural system between the column and beams, effect of infill wall is not considered. However the infill walls, which are not considered in the construction resolutions, are affecting the system resistance and rigidity in the important partition.This study includes detailed experimental and analytical studies about the filling walls. Infill wall standards of different countries are defined, and those standards are compared with the Turkish Earthquake Code. Effects of the filling walls to the structural performance of the buildings are given by the numerical analysis.