Strengthening of brick infilled rc frames with cfrp reinforcement-general principles
Boşluklu tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin cfrp şeritlerle güçlendirilmesi-genel prensipler
  1. Tez No: 285649
  2. Yazar: EMRE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Mevcut deprem yönetmeliklerine uygun olmayan betonarme binaların güçlendirilmesine yönelik büyük ölçekte bir talep bulunmakta. Bu nedenle, binaların boşaltılmalarına gerek kalmadan, kolaylıkla uygulanabilecek sismik güçlendirme metotlarının geliştirilmesi gerekiyor.Bu çalışmada, karbon fiber lifli polimerler kullanılarak tuğla dolgu duvarların güçlendirilmesi ve yeni bir yanal taşıyıcı sistem oluşturmak amacıyla bunların mevcut yapıya entegre edilmesi amaçlanmıştır. Dolgu duvarların yüksekliğinin genişliğine oranı ve deney elemanlarının ölçeği, rehabilitasyon yöntemiyle sağlanan genel davranışa muhtemel etkileri bakımından incelenmiştir.Çalışmanın deneysel kısmı iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, güçlendirilmiş/güçlendirilmemiş duvarların diyagonal deprem yükleri altındaki davranışını anlayabilmek için on adet bağımsız panel test edilmiştir. İkinci aşamadaise, dizayn detaylarının belirlenmesi amacıyla, iki farklı boy-en oranına sahip sekiz adet 1/3 ve dört adet 1/2 ölçekli tek açıklıklı, iki katlı betonarme çerçeve deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, deney elemanlarına ait yanal rijitlik, dayanım, ötelenme ve enerji sönüm karakteristikleri yardımıyla açıklanmıştır.Analitik kısımda, güçlendirilmiş/güçlendirilmemiş çerçeve dolgu duvarlarının modellenmesi için eşdeğer gergi yaklaşımı kullanılmıştır. Çerçeve eleman modelleri için hesaplanan statik itme analiz sonuçları, deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu analitik sonuçlara dayanarak, bahsi geçen güçlendirme yöntemi için gerekli dizayn kriterleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is an excessive demand for the rehabilitation of frame type reinforced concrete (RC) buildings which do not satisfy current earthquake code provisions. Therefore, it is imperative to develop user-friendly seismic strengthening methodologies which do not necessitate the evacuation of building during rehabilitation period.In this study, it was aimed to strengthen the brick infill walls by means of diagonal Carbon Fiber-Reinforced Polymer (CFRP) fabrics and to integrate them with the existing structural frame in order to form a new lateral load resisting system. The possible effects of height to width (aspect) ratio of the infill walls and scale of the frame test specimens on the overall behavior attained by the developed rehabilitation methodology were investigated.The experimental part of the study was carried out in two steps. In the first step, ten individual panel specimens were tested in order to understand the behavior of strengthened/non-strengthened masonry walls under diagonal earthquake loads. And in the second step, the tests of eight 1/3 and four 1/2 scaled one-bay, two-story RC frames having two different aspect ratios were performed to determine design details. The experimental results were revealed in terms of lateral stiffness, strength, drift and energy dissipation characteristics of the specimens.In the analytical part, an equivalent strut and tie approach was used for modeling the strengthened/non-strengthened infill walls of the frames. The predicted pushover responses of the frame models were compared with the test results. The design criteria required for the aforementioned strengthening methodology was developed referring these analytical results.