Seralarda çift kat plastik örtü ve ısı perdesi kullanımının domateste bitki gelişmesi ve verim üzerine etkileri
- Tez No: 25281
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VII oz Bu araştırmada, seralarda çatıda çift örtü kullanımı ile iki Farklı ısı perdesi uygulamasının (LS-17 ve PE) domates bitkilerinin gelişmesi ve 'verimliliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma Ç.ü. Ziraat Fakültesi GAP Şanlı ur-fa-Koruklu Tarımsal Araştırma ve Geliştirme İstasyonundaki plastik seralarda yürütülmüştür. Araştırma sonunda; İkinci örtü ve ısı perdelerinin gündüz sera içerisine ulaşan ışınımı azaltmasından dolayı domates bitkilerinde özellikle çatısında ikinci plastik örtü ve aliminyum katkılı polyester (LS-17) ısı perdesinin bulunduğu, serada bitki boyu ve boğumarası uzunluğun diğer uygulamalara göre daha yüksek, gövde çapının ise daha düşük olduğu saptanmıştır, ikinci örtü ve ısı perdelerinin ilkbahar döneminde erkenci verimi etkilemediği ancak ısı perdelerinin toplam verimi perdesizlere göre arttırdığı saptanmıştır. En yüksek verim çatısı tek kat plastik örtülü PE ısı perdeli seradan (10.33 kg/m ) 2 alınmıştır. Bu değer tek kat plastik örtülü seradan 1.67 kg/m daha yüksektir. Sonbahar döneminde ise ikinci örtü ve perdeler, bitkilerin dondan zarar 1 anmasını tümüyle önleyememiş, don olayını biraz geciktirmiştir
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, the e-Pfects of usage of double plastic cover at the roof and of two different thermal screens on the development and productivity of tomato plants were studied. The research was conducted in greenhouses at GAP (Southeastern Anatolian Project) Sanlxurfa-Koruklu Agricultural Research and Development Station of Faculty of Agriculture, Çukurova University. Research results showed that, plant height and lenght of internode of tomato plants growth in“double plastic cover + LS 17 thermal screen greenhouse”were higher and stalk diameter was lower than that of other treatments. Ther were due to the second plastic cover and thermal screens which reduced radiation coming into greenhouse during day time. It was determined that second plastic and thermal screens did not effect earlier yield of in spring, however, it increased total yield in comparasion with other pi ast i chouses having no screens. The highest yield, 10.33 kg/m was obtained in the single larger covered 2 plastichouse + thermal screens of- PE. This value was higher 1.67 kg/m than that of single plastichouse. In the period of fall, second plastic and screens did not totaly protect plants from the frost, but it delayed frost demage.