Limanlarda ekonomik kapasite modellemesi
Economic capacity modelling in ports and a case study
  1. Tez No: 252826
  2. Yazar: ŞEVKET SÜLEYMAN İRTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KOLDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Limanlar gerek yatırım, gerekse işletme maliyetleri çok yüksek sanayilerdir. Bir bölgeye liman yatırımı yapılırken yapılabilirlik etüdlerinin büyük önemi vardır. Bununla birlikte bölge hinterlandının gelecekteki gelişmeleri iyi analiz edilmeledir. Tezde liman tanımı verildikten sonra günümüzde hizmet veren liman türleri tanıtılmış, limanlar için yapılabilirlik etüdlerinden bahsedilmiş ve liman işletmelerinde liman maliyeti, kapasite ve planlanma kavramları üçüncü bölümde açıklanmıştır. Bu kavramlara ait türler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Limanlarda gerçekleşen yük hareketlerine de değinilmiştir.Liman yatırımları ekonomik anlamda büyük kaynakların kullanılması ile gerçekleşen yatırımlardır. Liman yatırımları hakkında bilgi ve yatırımların değerlendirilme tekniklerine çalışmada yer verilmiştir. Liman kapasitesininin belirlenmesinde önemli yere sahip olan rıhtım sayıları ve kapasiteleri limanlarda maliyetlerin oluşmasında da etken roldedir. Limanlar için optimum rıhtım sayısının belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan Kuyruk Teorisi Modeli bu çalışmada Haydarpaşa Limanı için kullanılmıştır. Çalışmanın malzeme ve yöntem kısmında teori hakkında detaylı bilgiler verilmiş, kuyruk şekilleri tanıtılmış, hesplamalarda kullanılan yöntemler açılanmıştır.Limanlarda ekonomik kapasitenin belirlenmesinde kullanılan Kuyruk Teorisi ile Haydarpaşa Limanı için optimum rıhtım sayısının belirlenmesi üzerine bir uygulama yapılmıştır. Uygulama için gerekli olan değerler, istatistikler tablo ve şekiller ile sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ports are industries the costs of both investment and management are high. While planning a port investment to a specific region the feasibility studies have a major significance. Additionally the future developments of the region?s hinterland should be perfectly analyzed. In this thesis after the port description is given, the still serving port types are indentified, the feasibility studies for the ports are examined and the concepts which are commonly used in port management; port cost, capacity and planning, are explained. The cargo movements in the ports are also studied.Port investments are realized with the using of economically huge resources. The informations about the port investments and the technics used for the evaluation of the investments are also provided. The berth numbers and their capacities, which have a significance on determining the port capacities, have the majof role on the port costs. In this study Queue Theory Model, commonly used in defining the optimal berth numbers for ports, is used for Haydarpasa Port. In the material and method part of the study detailed information about the theory are given, queue forms are identified and the methods used in the calculations are explained.A case study on defining the optimal beth number for Haydarpasa Port is made by the Queue Theory, commonly used in defining the optimal berth numbers for ports. The values necessary for the application and statistics are presented by the tables and figures. The results are evaluated in the last section of the study.