Trabzon, Rize ve Hopa limanlarında kapasite ve verimlilik analizi
Analysis of capacity and efficiency in the harbours of Trabzon, Rize and Hopa
- Tez No: 182994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde kara, deniz, hava ve demir yolları ile entegrasyon halinde olan limanlardaistenen düzeyde hizmet verilmesi, gemi, yük, limanın fiziksel boyutu ve liman ekipmanlarıarasında dinamik bir denge kurulması ile sağlanmaktadır. Bu nedenle limanlarda kapasite vebu kapasiteye bağlı olarak verimlilik, işletme bakımından son derece önemlidir.Limanlar, bulundukları bölgelerde ticaret olanaklarının gelişmesine, sanayileşmeye,yaşam standartlarının iyileşmesine, istihdam artışına ve bunların paralelinde sosyal imkanlarınartmasına önemli katkı sağlarlar. Limanların bu katkıları hem bulundukları bölge hem deülke ekonomisi açısından son derece yararlıdır. Bunlar ekonomik ve sosyal katkılarının yanısıra ulusal güvenlik açısından da hayati önem taşırlar.Doğu Karadeniz'de bulunan Trabzon, Rize ve Hopa Limanları, Kafkaslar ve ran'agidecek yükler açısından son derece elverişli konuma sahiptirler. Fakat bu limanlar mevcutdurumları ile transit taşımalarda kuzeydeki Batum, Poti ve Novorosisk limanları ile rekabetedememektedirler. Doğu Karadeniz'deki Türk limanlarının yük trafiğine bakıldığında,limanlara gelen ve giden yükler içerisinde dökme yüklerin önemli bir yere sahip olduğugörülmektedir. Ayrıca bölge limanları ağırlıklı olarak Karadeniz ülkeleri ile yapılan ticarettekullanılmaktadır.Trabzon, Rize ve Hopa Limanlarının kapasite analizlerinin yapıldığı ve verimliliklerininbelirlendiği bu çalışmada, elde edilen sonuçlara göre Trabzon Limanı'nın % 38, RizeLimanı'nın % 15 ve Hopa Limanı'nın ise % 12 kapasite ile çalıştığı belirlenmiştir. Sözkonusu Limanların düşük kapasite ile çalışmalarının, bu limanların transit yükler içinkullanılmamasından ve sadece sanayi ve ekonomik bakımından çok gelişmemiş olan bölgehinterlandına hizmet vermelerinden kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the desired serving in ports, which are in integration with land, sea, air andrailways, is supplied by the dynamic balance in fhysical dimension and the equıpments of theports. Because of these reasons, the capasity in ports and the productivity of this capacity areso important fort he interprise.The ports contribute to expand the commercial facilities, industrialization the improving oflife standards, increasing employment of their regions and with paralel to these theycontribute to increase the social opportunity. The contribution of the ports are so important forboth their region?s and the country?s economy. These have also vital importance for thenational security besides the economical and social contribution.Trabzon, Rize and Hopa Ports, which are located in East Blacksea, have very suitableposition fort he cargos which are carried to Kafkas? and Iran. But these ports can not competewith Batum, Poti and Novorosky ports in transit transportation with their present states. Whenit?s looked at the cargo traffic of the Turkish Ports in East Blacksea, it?s seen that bulk cargoshave important place between the income and outcome cargos the ports. Also, the region?sports are mostly used for the commerce which is made to Blacksea countries.In this study, in which the capacity analysis of Trabzon, Rize and Hopa Ports are studied,it?s been found out that Trabzon Port works with %34, Rize Port works with %12 and HopaPort works with %10 capasity according to the results. It can be said that the causes of thelower work capacities of these ports are that they aren?t used for transit cargos and they servein the hinterland which are not developed socially and economically.