Calculation of GMPH oriented optimum storage capacity incontainer ports
Konteyner limanlarında GMPH odaklı optimum depolama kapasitesinin hesaplaması
- Tez No: 714620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya ticaret hacminin değer ve miktar olarak artış göstermesi ve ekonomik küreselleşme kavramının gitgide önem kazanması lojistik modlarının etkin olarak kullanılmasının önemini arttırmıştır. Limanların lojistik modlarının geçiş noktası olması sebebi ile performansları, kapasiteleri ve hizmet kaliteleri ülke ve bölge ekonomileri için oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple limanlarda kapasite ve performans araştırmaları her zaman akademisyenlerin ilgisini çekmiştir. Çalışma içerisinde konteyner terminalleri için kapasite türlerinin ve performans ölçüm çeşitlerinin tanımlamaları yapılmış ve hesaplama yöntemleri formüle edilmiştir. Bir kapasite türü olarak optimum depolama kapasitesinin tanımı yapılmış, performans hedefleri ve hizmet kalitesi ile depolama kapasitesinin ilişkisinden bahsedilmiştir. Çalışmanın motivasyonu; işletmelerin gemi operasyonlarında üretmeyi hedefledikleri saatlik performansın (GMPH) odak noktasında, saha ekipmanlarını ve operasyonlarını en etkin kullanabilecekleri optimum depolama kapasitesinin hesaplanmasıdır. Türkiye'de faaliyet gösteren bir liman işletmesinin belirli bir zaman aralığındaki verileri kullanılarak Regresyon ve Korelasyon analizleri yapılmış ve hedeflenen saatlik gemi operasyon performansı için optimum depolama kapasitesi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the world trade volume in terms of value and quantity and the increasing importance of the concept of economic globalization have increased the importance of the effective use of logistics modes. Since the ports are the transit point of the logistics modes, their performance, capacity and service quality are very important for the economies of the country and the region. For this reason, capacity and performance studies in ports have always attracted the attention of academics In the study, definitions of capacity types and performance measurement types for container terminals were made and calculation methods were formulated. The definition of optimum storage capacity as a type of capacity was made, and the relationship between performance targets and service quality and storage capacity has been mentioned. The motivation of the study is to calculate the optimum storage capacity in which the ports can use the yard equipment and operations most effectively at the focal point of the hourly performance (GMPH) which they aim to produce in vessel operations. Regression and Correlation analyzes were made using the data of a certain time period that belongs to a port operator operating in Turkey and the optimum storage capacity was calculated for the targeted hourly vessel operation performance.