Kritik ve kritik olmayan talepler için yedek parça stok kontrol sistemleri ve bir uygulama
Spare parts inventory control systems based on critical and non-critical demand and a case study
- Tez No: 252847
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada amaç, işletmelerdeki yedek parça stok kontrolünün işletmeler açısından öneminin incelenmesi, yedek parçalar için uygun olan stok kontrol sistemlerinden biri olan (S-1,S) sisteminin gerçek hayatta uygulanabilirliğini göstermektir.İlk bölümde stok kavramı, stokların sınıflandırılması, çeşitleri, stok maliyetleri ve stok kontrolü genel olarak anlatılmış, ikinci bölümde Basit Stok Kontrol Sistemleri ve Stok Kontrol Modelleri detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, stokların kritikliğinin belirlenmesinde kullanılacak olan ABC analizi ve yedek parça stok kontrol sistemlerinden (s,S) ve (S-1,S) sistemleri detaylı olarak ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise bir asansör firmasına ait yedek parçaların talep ve tedarik süreleri incelenerek A sınıfı kritik stoklar için maliyeti minimum yapan yeniden sipariş noktası ve elde tutulması gereken maksimum miktarlar (S-1,S) yöntemiyle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to show the importance of spare parts inventory control for companies and proving the feasibility of (S-1,S) system which is one of the spare parts inventory control technics.In the first part, stock notion, classifications of inventory, inventory costs and inventory control are introduced in general terms and Basic Stock Control Systems and Stock Control Models are examined in the second part. In the third part, ABC Analysis, which is going to be used determining the stocks criticality and two of the spare parts inventory control systems (s,S) and (S-1,S) are introduced in details.In the fourth part, the spare parts of an elevator company which has an A level criticality are investigated by the demand quantities and lead times to find optimum order quantities and maximum stock levels by using (S-1, S) stock control system to make the total cost minimum.