An operating costs estimation model for the tanker ships
Tanker gemileri için operasyonel maliyet tahmin modeli
  1. Tez No: 637698
  2. Yazar: MEHMET SABRİ AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilinen tarih boyunca deniz taşımacılığı, bütün avantajları ile birlikte, en yaygın kullanılan taşımacılık türü ola gelmiştir. Öyle ki, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) Deniz Ulaştırma 2019 Raporu İncelemesine göre, dünya taşımacılığının % 80'i olan 11 milyar tonluk yük deniz yoluyla taşınmaktadır. Gemilerin tip ve boyuta göre uzmanlaşması, deniz taşımacılığındaki gelişmenin en önemli tetikleyicisi olmuştur. Önümüzdeki dönemde dünya ticaretinin giderek daha entegre hale geleceği düşünüldüğünde, deniz taşımacılığı hacminin artarak devam edeceğini tahmin etmek güç olmayacaktır. Denizcilikte uzmanlaşmadaki artışla birlikte denizcilikle ilgili ekonomik bilgi ihtiyacı da önemli ölçüde artmıştır. Başka bir deyişle, uluslararası deniz taşımacılığında ekonomik analiz çalışmalarına duyulan ihtiyaç, deniz taşımacılığında büyüyen hacimle birlikte her geçen gün artmaktadır. Literatürde, deniz kargo gemileri için yapılan ekonomik analiz çalışmalarına olan ilginin arttığı ve deniz danışmanlık ajansları tarafından yayınlanan raporların da sürekli çoğaldığı görülmektedir. Öte yandan, küresel siyasi dalgalanmalar, çevre korunmasına yönelik düzenlemeler, deniz kargo gemileri için enerji verimliliği endişeleri; gemi sahiplerinin ve gemi yönetim şirketlerinin rekabet güçlerini bu kadar dinamik bir ortamda sürdürmek için daha iyi planlama, esnek, ve ileriye dönük karar alma süreci uygulamaya zorlamaktadır. Gemi sahipliği kavramı da bu değişimlerden oldukça etkilenmiş ve özellikle yönetim modellerinde ortaya çıkan farklı düzenlemeleri bünyesine dahil etmiştir. Bulunduğumuz dönemde işletmeler, tüm idarenin kendilerinde bulunduğu örgütlenme modellerinden ziyade; yapılan işin önemli bölümünün sektör paydaşları ile birlikte yürütüldüğü ortak yönetim modellerine doğru evrilmektedir. Özellikle, ekonomik performansın arttırılmasına yönelik uygun bir finansal yönetim sisteminin geliştirilmesi, gittikçe artan rekabetçi bir ortamda gemi işletmeciliği şirketleri için en kritik noktalardan biri haline gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı, operasyonel maliyet kalemlerindeki değişikliklerin öngörülmesi, gemi işletmeciliği şirketlerinin ekonomik performanslarının arttırılmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, günümüzde kritik operasyonel maliyet kalemlerine ilişkin ekonomik tahminler, gemi işletmeciliği şirketlerinin finansal planlamasının önemli bir parçası haline gelmiştir. Global dünyada gemi işletmeciliği şirketleri de diğer tüm şirketlerde olduğu gibi uygun maliyetler ile hizmet sunmak için, donatımı yapılacak olan gemilerin masraflarının bütçelenmesi konusunda oldukça hassas davranmaktadırlar. Genel olarak sözleşmelerde yıllık hazırlanan bütçe tahminlerinden doğan günlük operasyonel maliyet üzerinden kıyaslama yapılmakta ve kararlar verilmektedir. Bu veri bilindiği üzere, sadece gemi işletmeciliği şirketlerinin tercihinde kullanılan bir bilgi olmanın ötesinde, aynı zamanda navlun fiyatlarının hesaplanmasında da dikkate alınan standart bir birim olan“daily running cost”'a karşılık gelmektedir. Sefer maliyetleri hem yük hem de rotalara bağlı olarak farklı kriterler ile hesaplandıktan sonra, yük sahibine teklif edilecek en uygun navlun fiyatını bulmak için günlük operasyon maliyetleri tek bir kalem olarak toplama dahil edilmektedir. Piyasa şartlarında uygun teklifi verebilmek ve kazancın artmasını sağlamak ancak maliyetlerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir. Gemi işletmecisi olan şirketlerin armatörlerin sahip oldukları filoların teknik yönetimini üstlenmelerinde göz önüne alınan önemli kriterlerden birisi de, armatörlerin işletme maliyetlerinde bir azalmanın gerçekleşeceği beklentisi içerisinde olmalarıdır. Bu nedenle gemi şirketlerinin denizcilik piyasalarındaki müşterilerce tercih edilmelerinde gerçekleşen işletme maliyet sonuçlarının etkisi büyük olmaktadır. Bu zorlu piyasa koşullarında sahip oldukları filoların gemi işletmeciliği şirketlerince yönetilmesini tercih eden armatörlerin, serbest piyasa şartlarında gerçekleşen navlun fiyatlarının üzerinden maksimum kazancı elde etmeleri de ancak operasyonel maliyetlerde sağlanacak tasarruflar sayesinde gerçekleşebilmektedir. Her ne kadar gemi işletmeciliğinin maddi boyutlarının önemli olduğu dile getirilmiş olsa da, ticari sefer için gerekli uluslararası ve yerel yönetmelik şartlarının sağlanması ve yük verenlerin talepleri de, karşılaşılan en büyük zorlukların başında gelmektedir. Günümüzde gerek çevresel etkilerin azaltılmasına yönelik olsun gerekse denizde emniyetli seyrin sağlanması için olsun; her yeni düzenleme beraberinde ek sorumluluklar ve bunlara bağlı olarak da ek maliyetler getirmektedir. Bu nedenledir ki, gemi işletmeciliği şirketlerinin tasarruf yapmaya yönelik uygulamalarda çeşitlendirmelere ve farklı bakış açılarına yönelmelerini beklemek makul kabul edilebilir. Bu bakış açısı ile yapılan tez çalışması, tanker gemileri için operasyonel maliyet kalemlerinin önceki yılların verilerine dayanarak tahmin edilmesine odaklanmaktadır. Mürettebat maliyetleri, yönetim maliyetleri, onarım ve bakım maliyetleri, sigorta maliyetleri, yedek parça ve stok maliyetleri ile teknik yönetim maliyetleri gibi operasyonel maliyet kalemlerine ilişkin tahminler sayesinde; dinamik piyasa koşullarında denizcilik şirketlerinin finansal planlarının ve yönetim sistemlerinin etkinliğinin arttırılması beklenmektedir. Gemi yönetim şirketlerince bütçe tahmininde uygulanan genel finansal yaklaşım; enflasyon, fiyat istikrarı, büyüme tahmini vb. finansal beklentiler dikkate alınarak bir önceki yılın maliyetlerinin revize edilmesinden oluşmaktadır. Bu tür yaklaşımlar tahminlerin ötesinde yalnızca beklentiler olarak nitelendirilebilir ve tutarlılıkları çok düşüktür. Bu nedenle hazırlanan tez çalışması, operasyonel maliyet kalemlerinin tahmininde tutarlılığı arttırmak için, istatistiksel tabanlı bir tahmin modeli önermektedir. Önerilen doğrusal regresyon modeli üzerine yapılandırılan tahmin modelinin yardımıyla, denizcilik şirketlerinin karşı karşıya kaldığı operasyon maliyet kalemlerindeki değişimi tahmin etmek daha gerçekçi bir sürece dönüşmektedir. Ayrıca önerilen model, tanker gemilerinin ölü ağırlık tonlarına (DWT) göre operasyonel maliyet kalemlerinde meydana gelebilecek değişikliklerin tahminine de izin vermektedir. Elde edilen sonuçlar finansal uygulamalar için önemli bir kılavuz olarak görülebilir ve ayrıca gemi sahipleri ve gemi işletmecilerine sağlam bir finansal planlama yapmaları için önemli karar desteği sağlayabilir. Çalışmanın tamamlandığı dönemde karşılaşılan Covid-19 salgınından doğan ek maliyetler nedeni ile, 2020 yılı için yapılan pek çok bütçe tahmininin revize edilmesi gerekeceğini düşünmekteyiz. Beklentilerin çok ötesinde gerçekleşen bu olağanüstü durum pek tabii ki tahmini oldukça güç bir olasılığa karşılık gelmektedir. Belki de bu döneme ait finansal sonuçlar ışığında maliyet tahminlerinde farklı limitlerin dikkate alınacağı çalışmalar yapılması da gerekebilecektir. Sonuç olarak, denizcilik sektörü açısından yapılan tez çalışması, gemi yönetim şirketleri için anlamlı sonuçlar vermektedir. Öte yandan, literatür açısından, bu tez çalışması tanker gemileri için işletme maliyeti kalemlerinin tahmini üzerine yapılan ilk çalışma olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
With its advantages, maritime transportation has been the most widely used transportation mode throughout recorded history. So much so that, according to the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) Review of Maritime Transport 2019 Report, 11 billion tons of cargo which are 80% of world transportation is carried by seaway. The specialization of ships by type and by size has been the most important trigger for the development in maritime transportation. With the growth in specialization at shipping, the need for economic information on shipping has increased considerably. In other words, the need for economic analysis studies in international maritime transportation is increasing day by day, with the increasing volume of maritime transport. In the literature, it is observed that the interest in the studies in the economic analysis for maritime cargo vessels has increased and reports published by maritime consultancy agencies have continuously increased. On the other hand, the global political fluctuations, environmentally driven regulations, energy efficiency concerns for maritime cargo vessels enforces ship owners and ship management companies to make better planning and flexible and forward-looking decision-making processes in order to maintain their competitiveness in such a dynamic environment. Especially, the enhancement of economic performance through the development of an appropriate financial management system is the most critical point for shipping companies in an increasingly competitive environment. For these reasons, with the forecasting of the changes in operational cost items, the shipping companies will meet provides reasonable contributions to the enhancement of the economic performance. That is why, nowadays, economic forecasting on critical operational cost items has become an important part of financial planning for shipping companies. From these viewpoints, this thesis study focuses on the estimation of the operational cost items for the tanker ships based on previous years' data. With the estimation on the operational cost items such as; crew costs, spare and stores costs, repair and maintenance cost, insurance costs, administration costs, and technical management fee costs; it is expecting to improve the effectiveness of the financial plans and management systems of shipping companies under dynamic market condition. The general financial approach applied in the ship management companies is mainly constituted on the revision of costs of the previous year by considering the financial expectations like inflation, price stability, growth forecast, etc. Such approaches can only be called desires beyond the estimates and their consistency remains very low. Hence, to enhance the consistency in the estimation of operational cost items, this thesis study proposes a statistically based estimation model. With the help of the proposed estimation model structured on the linear regression model, it turns into a more realistic process to predict the variation in the operation cost items for the coming years, shipping companies face. Additionally, the proposed model allows estimation of changes that may occur in operational cost items according to the deadweight tons (DWT) of tanker ships. The obtained results can be considered as important guides for financial practitioners and, they can provide important decision support for ship owners and ship operators to make sound financial planning. In a conclusion, from the perspective of the maritime industry, the thesis study provides meaningful outcomes for ship management companies. On the other hand, in terms of literature, this thesis study is a candidate to be the first study on the estimation of operation cost items for tanker ships.