HeLa hücre kültürlerinde apoptoz ve moleküler mekanizması
Apoptosis and its molecular mechanism in HeLa cell cultures
  1. Tez No: 252846
  2. Yazar: UĞUR SERBES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜL ÖZCAN ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, kanser kemoterapisinde aktif olarak kullanılan bir kemoterapötik ajan olan Paklitaksel'in insan serviks karsinomu kökenli HeLa hücre soyu üzerine apoptotik etkisi ve bu etkinin moleküler mekanizması ele alındı. Öncelikle seçilen 6 doz (D1= 3 nM, D2= 7,5 nM, D3= 15 nM, D4= 30 nM, D5= 60 nM, D6= 120 nM) ile 48 saat boyunca hücre kültürleri inkübe edildi. Mitokondrial dehidrogenaz enzim aktivitesi analizi ile çoğalma hızları incelendi. 4'-6-Diamidino-2-fenilindol (DAPI) uygulaması ile floresan mikroskopta apoptotik indeks değerleri belirlendi ve sitotoksisite analizi ile karşılaştırılarak D3 dozu (D3= 15 nM) optimum doz olarak belirlendi.Belirlenen optimum doz (IC50) ile 48 saatlik süreçte hangi saatlerde en yüksek sitotoksisite ve apoptotik indeks değerlerine ulaşıldığının tespiti için 0- 48 saat (0s, 4s, 8s, 12s, 24s, 36s, 48s) zaman periyodunda D3 dozunun uygulandığı HeLa hücre kültürlerinde çoğalma hızı ve apoptotik indeks tespiti yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this project, apoptotic effect of Paclitaxel, which is a chemotherapeutic agent and has an active role in cancer chemotherapy, and its molecular mechanisms in HeLa cell line originated from human servical carcinoma has been investigated. At first, cells incubated with 6 different doses (D1= 3 nM, D2= 7,5 nM, D3= 15 nM, D4= 30 nM, D5= 60 nM, D6= 120 nM) for 48 hours. Proliferation rates investigated by mitochondrial dehydrogenase enzyme activity analysis. Apoptotic index determined by 4',6-diamidino-2-phenylindole (DAPI) staining application under flouroscent microscope and D3 dose (D3= 15 nM) has been decided as optimum dose after comparing the results with cytotoxicity analysis.To determine the highest cytotoxicity and apoptotic index values caused by determined optimum dose (IC50) in 48 hours time period, proliferation rate and apoptotic index analysis have been conducted for D3 dose applied HeLa cell cultures between 0 to 48 hours (0h, 4h, 8h, 12h, 24h, 36h, 48h).