Tedarik zinciri yönetiminde talep tahmini yöntemleri ve yapay zeka tabanlı bir talep tahmini modelinin uygulanması
Demand forecasting methods in supply chains and application of an artificial intelligence-based forecasting model
  1. Tez No: 252854
  2. Yazar: SENEM OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz piyasa koşullarında tedarik zinciri yönetimi, en önemli rekabet unsurlarından biri haline gelmiştir. Artık rekabet şirketler arasında olmaktan çok, tedarik zincirleri arasında olmaya doğru yönelmiştir. Bu nedenle tedarik zincirinin doğru yönetilmesi gerekmektedir.Tedarik zinciri yönetiminde hedef son kullanıcıya doğru zamanda, doğru miktarda ve düşük maliyetli ürün ya da hizmetin sağlanabilmesidir. Bu amaca ulaşabilmek için tedarik zincirinde çoğunlukla iç içe geçmiş çeşitli süreçlerin aynı anda ve etkin bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. Zincirde hizmet düzeyinin arttırılmasında en etkili tedarik zinciri yönetimi unsurlarından biri de talep yönetimidir. Bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminde talep yönetiminin önemi ve kapsamından bahsedilmiş, ardından talep yönetiminde kullanılan talep tahmin yöntemleri incelenmiştir. Yapılan talep tahminlerinin başarısını etkileyen kritik faktörlere değinilerek, literatürde yer alan kalitatif, kantitatif ve yapay zeka tabanlı yöntemler sunulmuştur. Ardından yapay zeka tabanlı talep tahmin yöntemlerinden biri olan yapay sinir ağları yöntemi detaylı bir şekilde incelenerek, bir uygulama problemi üzerinde yöntemin başarımı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management has become one the most important competitive area in today? s business environment. Hereafter, this competition tends to be among supply chains instead of enterprises. Therefore, supply chains should be managed effectively.The aim of supply chain management is to provide the required products or services at the right time, at the right amount with minimal cost. Simultaneous and effective management of these processes is the key factor for achieving this aim. Demand management is one of the most important components of supply chain management for better service level. In this study, firstly, the importance and the scope of demand management in supply chain management is mentioned. Then demand forecasting methods are examined. Qualitative, quantitative and artificial intelligence based methods are proposed while defining key performance factors for successful forecasting. At the last part, a detailed study of artificial neural network which is an artificial intelligence demand forecasting method is given. Performance of the method is inspected with a real life application.