An extensive empirical analysis of the bullwhip effect in supply chains
Tedarik zincirlerinde kamçı etkisinin kapsamlı empirik analizi
- Tez No: 940307
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE GENEVOIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kamçı Etkisi, talepten kaynağa doğru ilerledikçe talep değişkenliğinin artmasıyla ortaya çıkan ve tedarik zinciri yönetiminde önemli bir sorun olarak kabul edilen bir olgudur. Ancak, sektör düzeyinde yapılan ampirik analizler sınırlıdır. Bu çalışma, Kamçı Etkisi'nin temel belirleyicilerini inceleyerek, COVID-19 gibi krizler sırasındaki etkilerini değerlendirmekte ve azaltıcı tahminleme yöntemleri önermektedir. Kamçı Etkisi'nin stok seviyeleri, gecikmiş siparişler, iş gücü ve kapasite kullanımı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, sektörlerin farklı tepkiler verdiğini göstermektedir. Geleneksel teoriler stok seviyelerinin Kamçı Etkisi'ni azalttığını öne sürerken, her sektörde geçerli olmadığı görülmüştür. Ayrıca, gecikmiş siparişlerin her zaman talep dalgalanmasını artırmadığı, iş kaybı oranlarının ise daha güçlü bir korelasyon gösterdiği belirlenmiştir. İthalat ve uzun tedarik sürelerinin Kamçı Etkisi üzerindeki rolü araştırılmıştır. Bulgular, esas nedenin sadece tedarik süresi değil, bilgi bozulması ve tedarik zinciri esnekliğinin azalması olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, yakın tedarik yerine iş birliğinin ve bilgi paylaşımının artırılması önerilmektedir. Ayrıca, LSTM ve LightGBM gibi yapay zeka tabanlı tahminleme modellerinin Kamçı Etkisi'ni azaltmadaki rolü incelenmiştir. Sonuçlar, dijitalleşme ve veri odaklı yaklaşımların tedarik zinciri yönetiminde kritik önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Bullwhip Effect (BWE), where demand variability amplifies as orders move upstream, remains a key supply chain challenge. Despite extensive theoretical study, industry-level empirical analysis is limited. Many assumptions about BWE's impact on inventory, production, and labor remain untested across sectors. This dissertation fills this gap by analyzing industry data to identify BWE drivers, assess its effects during disruptions like COVID-19, and propose advanced forecasting techniques. The study first examines BWE's impact across industries using indicators like inventory, backorders, job losses, and capacity utilization. Findings show that industries experience BWE differently. While inventory smoothing is thought to reduce BWE, empirical evidence is inconsistent. Similarly, backordering does not always amplify fluctuations, whereas job loss rates correlate more strongly with BWE, underscoring the need for sector-specific strategies. Next, the study evaluates importation's role in BWE. While extended lead times are often blamed, results show that factors like information distortion and supply chain rigidity are more influential. Strengthening collaboration and real-time data sharing proves more effective in mitigating BWE than nearshoring or reshoring. Finally, the research explores advanced forecasting methods. Machine learning models such as Long Short-Term Memory (LSTM) networks and LightGBM significantly enhance forecast accuracy and supply chain stability. The findings highlight the crucial role of AI-driven forecasting and digitalization in managing modern supply chains.