Talep tahmininde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması: Turizm sektöründe otel mobilyası üreten firma uygulaması
Comparison of methods used in demand forecast: Application of a company producing hotel furniture in the tourism sector
- Tez No: 815577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRBÜZ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Turizm sektöründe tedarik zinciri; üreticiler, distribütörler, toptan satıcılar, perakendeciler gibi iç içe geçen halkalardan oluşan bir ağda, hammaddenin temin edilmesinden ürünlerin son müstehliklere dağıtımına ve pazarlanmasına kadar ki tüm ticari süreçlerinin birlikte uyum içinde hareket etmesini sağlamak üzere, malların ve data akışını yöneten bütünleşmiş bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu ağın öğe ve sayı tespitinin yapılması, birbirleri arasındaki fiziksel akış miktarının belirlenmesi gibi alt problemleri içeren ağ tasarımı problemi tedarik zincirinin yönetiminde stratejik bir öneme sahiptir. Turizm sektöründe otel mobilyası üreten bir firma için tedarik zinciri müşteri taleplerini zamanında doğru ve eksiksiz bir şekilde karşılamaya olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda, mobilya üretiminin planlanması için tahmin çalışması çok önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada temel amaç; turizm sektöründe otel mobilyası üretimine yönelik uygulamada veri sağlayan firmanın maksimum müşteri hizmet seviyesini ve örnek ürün verilerinin doğrultusunda gelecek yıllarda satışı ve üretimi yapılacak olan ürünlerin taleplerin tahmini ortaya koymaktır. Bu hedef doğrultusunda çalışmamız için örnek ürünlerin tespiti ABC Analizi ile gerçekleştirilmiş, Klasik Tahmin Yöntemleri, Yapay Sinir Ağları, Box-Jenkins Yöntemi gibi tahmin yöntemleri uygulanmış, ulaşılan sonuçların karşılaştırmaları yapılmış ve müşteri hizmet düzeylerine göre talep tahmini belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply chain in the tourism sector; It is defined as an integrated system that manages the flow of goods and data in a network of interlocking rings such as manufacturers, distributors, wholesalers, retailers, in order to ensure that all commercial processes from the procurement of raw materials to the distribution and marketing of the products to the final productions act in harmony. The network design problem, which includes sub-problems such as determining the item and number of this network and determining the amount of physical flow between each other, has a strategic importance in the management of the supply chain. For a company that produces hotel furniture in the tourism sector, the supply chain allows meeting customer demands in a timely and complete manner. In this context, forecasting becomes very important for the planning of furniture production. The main purpose of this study; The aim is to reveal the maximum customer service level of the company that provides data in the application for the production of hotel furniture in the tourism sector and the estimation of the demands of the products that will be sold and produced in the coming years in line with the sample product data. In line with this goal, the determination of sample products for our study was carried out with ABC Analysis, estimation methods such as Classical Forecasting Methods, Artificial Neural Networks, Box-Jenkins Method were applied, the results were compared and demand forecasting was determined according to customer service levels.