Türkiye Almanya arasındaki ticari karayolu taşımacılığı, iç dağıtım kanalları ve depo optimizasyonu
Inner distribution channels and storage optimization of trade roadway transportation between Turkey and Germany
  1. Tez No: 252862
  2. Yazar: SERTAÇ AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türkiye'de karayolu taşımacılığı, altyapının olanak vermesi sayesinde Avrupa'nın en önemli filolarından biri konumuna gelmiştir. Türkiye'nin önemli ticaret partneri Almanya ile yapılan ithalat ve ihracat taşımalarında karayolu servisleri sık kullanılan bir sistem olmuştur. Önemli bir konu olan geçiş belgeleri, yol yasakları ve kotalar gibi sorunların minimuma indirildiği, şöför çalışma şartlarının daha elverişli olduğu denizyolu ve demiryolu servisleri ile entegre edilen karayolu taşımacılığı Almanya ile ticarette avantajlı konuma gelmiştir. Lojistik hizmet sunmanım sadece uluslararası taşıma olmadığı konumda, ürünlerin düzenli ve zamanında dağıtılması ve toplanması, buna bağlı olarak optimum seviyede depolanması ve atıl kapasite kullanımının ortada kalkmasıda önem arzetmektedir.Çalışmada Türkiye Almanya ticari karayolu taşımacılığı analiz edilmiş, alternatif güzergahlar üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Dağıtım kanalları içerisinde, lojistik merkezlerin, köylerin önemi belirtilmiş ve depolama, depo optimizasyonunun önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to its well based and integrated infrastructure oppurtinities, Turkey?s roadway transportation truck fleet has become one of the Europe?s largest and the most important ones. Roadway transportation service is a mode that used very frequent for the both export and import carriages between Turkey and its important foreign trade partner Germany. With minimized problems on issues such as transit bills, driving bans and qutoas, more convenient work conditions for the truck drivers and seaway / railroad integrated raodtransportation network helps the roadway transportation services to take the advantageus position at the trade with Germany. In a medium that furnishing logistics services? mean is not only an international transportation; orderly and timely distribution and picking up of the goods, depending on this the storage at the optimum level and disappear of the usage of idle capacity have also cardinal importance.In the study, commercial roadway transportation between Turkey and Germany has been analysed and studied on the alternative routings. Also, the importance of the logistics centers have been highlighted and the importance of storage and warehouse optimization have been underlined which are parts of a distribution channel.