İki boyutlu fotonik kristaller için tensör green fonksiyonu ile fotonik bant boşluğu hesapları
Photonic bandgap calculations by the dyadic green?s function for two dimensional photonic crystals
- Tez No: 252866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Fotonik bant boşluklu malzemelerin (fotonik kristallerin) tasarımı periyodik ortamlarda elektromanyetik dalgaların davranışına odaklanan güçlü analizler gerektirmektedir. Bu tezde, üç boyutlu yerel bir dielektrik ortam içine iki uzaysal boyutta periyodik olarak yerleştirilmiş bir kuantum tel-süperörgüden oluşan bir nanoyapı için fotonik bant boşluğunun varlığı ve özellikleri araştırılmıştır. Göz önüne alınan nanoyapının fotonik bant yapısını incelemek için Maxwell denklemlerinden hareketle tensör Green fonksiyonu için bir integral denklem türetilmiştir. Enine-manyetik (EM) ve enine-elektrik (EE) modlar durumu için birleşik nanoyapının dispersiyon bağıntılarını belirleyen karakteristik denklemler elde edilmiş ve EM modlar durumu için dispersiyon bağıntısı kapalı formda verilmiştir. Dispersion bağıntısında içerilen yavaş yakınsak seriler Ewald metodu ile analitik olarak hızlı yakınsak forma dönüştürüldükten sonra dispersion bağıntısı sayısal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of photonic bandgap materials (photonic crystals) requires advanced analyses, which focus on behavior of electromagnetic wave propagation through periodic structures. In this thesis, the existence and properties of the photonic bandgap is investigated for a nanostructure consisting of a quantum wire superlattice embedded periodically along two spatial directions within a three dimensional local dielectric medium. For an investigation of the photonic bandgap of the nanostructure under consideration, an integral equation is derived from Maxwell equations for the dyadic Green?s function. Characteristic equations for the dispersion relations of the nanostructure are determined for the tranverse magnetic (TM) and transverse electric (TE) modes and the dispersion relation for TM modes is then investigated in closed form. By Ewald method, slowly converging series involved in the dispersion relation is analytically converted into rapidly converging equivalent series, and the dispersion relation is then examined numerically.