Frequency splitting with two dimensional triangular photonic crystal
İki boyutlu üçgen örgülü fotonik kristal ile frekans ayırma
- Tez No: 252276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SAMİ SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fotonik kristaller periyodik olarak dizilmiş dielektrik malzemelerdir. Bu periyodiklikbir doğru boyunca bozulunca, yani çizgisel bir kusur meydana getirilince,bu çizgisel kusur dalga kılavuzu gibi davranabilir. Bu tezde, çizgisel kusurlu dalgakılavuzları kullanılarak, elektromagnetik dalgalar için frekans ayırma aygıtı teorik olaraktasarlandı ve sınandı. Bu dalga kılavuzlarını teorik olarak tasarlama düzlem dalga açılımve süperhücre yöntemleriyle yapıldı. Teorik sınamada ise sonlu farklar zaman alanıyöntemi kullanıldı.Elektromagnetik dalgalar için frekansları birleştirme ve ayırma aygıtları önemlilerçünkü bunlar optik haberleşmede bilgi aktarım kapasitesini katlamayı sağlarlar. Buaygıtlar uzun zamandır kullanılıyorlar. Ama fotonik kristallerle tasarımları on senelikbir geçmişe sahip. Bu tezde, fotonik kristal çizgisel kusurlu dalga kılavuzlarıyla yapılanyeni bir fotonik kristal frekans ayırma aygıtı öneriliyor.
Özet (Çeviri)
Photonic crystals are periodically arranged dielectric materials. If the periodicityis broken along a line, i.e. a line defect is formed, then the line defect can behave likea waveguide. In this thesis, a frequency splitting device for electromagnetic waves isdesigned and tested theoretically using line defect waveguides. The theoretical design ofthe waveguides is accomplished using the plane wave expansion and the supercell method.The testing is done by the finite difference time domain method.Frequency mixing and splitting, or multiplexers and demultiplexers as they areknown in industry, for electromagnetic waves are important since they lead to a multiplicationin capacity for optical communications. Multiplexers and demultiplexers have beenin use for a long time. However, designing photonic crystal multiplexers has a history ofabout ten years. In this thesis, a new photonic crystal demultiplexer design is suggestedusing photonic crystal line defect waveguides.