Sekizinci sınıf öğrencilerinin olasılık konusundaki hataları ve kavram yanılgıları
The mistakes and misconceptions in probability of eighth grade students
- Tez No: 252911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma; ilköğretim sekizinci sınıftaki olasılık konusunda; öğrencilerin karşılaştıkları hatalarını ve kavram yanılgılarını tespit etmek, olasılık konusundaki hataların ve kavram yanılgılarının giderilmesine katkıda bulunmak, olasılık konusundaki hataları ve kavram yanılgıları ile ilgili yapılacak çalışmalara örnek teşkil etmek açısından önemli görülmüştür.Araştırma, Manisa'nın Alaşehir ilçe merkezindeki 7 ilköğretim okulunda 8. sınıflarda öğrenim gören toplam 349 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Veri toplama aracını geliştirmek için, uygulama öncesinde ilköğretim matematik öğretmenleri ile nitel görüşmeler yapılarak; öğrencilerin olasılık konusundaki karşılaştıkları hataları ve kavram yanılgıları belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanmış ilköğretim matematik programında belirtilen amaç ve davranışları kapsayan 8. sınıf düzeyine uygun 25 açık uçlu sorudan oluşan veri toplama aracı 3 uzman görüşü alınarak geliştirilmiştir. Veri toplama aracının son hali 31 öğrenci üzerinde pilot çalışması olarak uygulanmıştır. Her öğrencinin kâğıdı, araştırmacının geliştirdiği rubriğe göre iki matematik öğretmeni tarafından değerlendirilmiştir. Veri toplama aracının güvenirliği Miles ve Huberman(1994)'nın formülü ile hesaplanarak güvenirlik katsayısı 0,83 olarak bulunmuştur.Veri toplama aracı yeterli sayıda çoğaltılarak Alaşehir ilçesinde yer alan ve rastgele seçilen 7 merkez okulunda 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan 349 öğrenci üzerinde uygulanmıştır.Elde edilen bulgular sonucunda; öğrencilerin olasılık çeşitlerinden, deneysel ve teorik olasılığı ayırt etmede kavram yanılgısına düştükleri görülmüştür. Bağımlı ve bağımsız olayları açıklamada yanılgıya düşen öğrenciler olasılık hesaplamalarında da yanılgıya düşmektedirler. Permütasyon ve kombinasyon konusunda kavram yanılgısına düşen öğrenciler seçimin önemli olduğu sorularda permütasyon, sıralamanın önemli olduğu sorularda ise kombinasyon cevabını vermiştir. Kombinasyon kavramını iyi bilmeyen öğrenciler kombinasyon problemi kuramamıştır. Öğrencilerdeki işlem hataları kesirlerde sadeleştirmede ve çarpma işlemlerinde görülmüştür, kavram hataları ise konuyu bilmediklerinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been taken care of probablity in eighth grade to find mistakes of concept, assist of removing the mistakes and misconceptions in probablity, to give example to studies done for students.The study has been done for 349 eighth grade students in totally who receive education in seven primary education schools in the center of Alaşehir.To develop data collection tool, the mistakes and misconceptions about in probablity has been determined making qualitative conversations with Maths teacher in primary schools before application. Data collection tool, containing primary school curriculum and behaviours prepared by researcher and formed twenty five open-ended questions convenient to eighth grades, has been developed by the help of three expert views. The last form of data collection tool has been applied to 31 students as a pilot study.Each of student?s paper has been evaluated by two Maths teacher according to rubric developed by researcher. The factor of reliability of questions has been found as 0.83 calculated with Miles and Huberman?s formula (1994). Data collection tool, copying enough amounts, has been applied to 349 eighth grade students receiving education in seven center primary schools choosen randomly.As a result of findings, It has been seen that students came into misconceptions related to empirical and theorical possibility in the point of various possibility. Students, making misconceptions while explaining the dependent and independent events and at the same time calculating the possibility, too. Students, making misconceptions , gave answer permutation in the questions in which choice is important and combination in the questions in which sorting is important. Students ,not knowing well the concept of combination, couldnt form a combination problem. Students? process mistakes have been seen in simplification of fraction and multiplication however their concept mistakes base on insufficient knowledges.