Model öngörülü denetimin bir sistemde ARM ile gerçeklenmesi
An implementation of model predictive control with ARM
  1. Tez No: 252922
  2. Yazar: ENDER KELLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında Model Öngörülü Denetim uygulaması ARM (Acorn RISC Machine) işlemci tabanlı geliştirme kartı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Öncelikle takometreli bir doğru akım motordan oluşan tek giriş ve tek çıkışlı süreç matematiksel olarak modellenmiş ve bu süreç için bir Model Öngörülü Denetleyici MATLAB, Simulink ve Model Predictive Control Toolbox kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan Simulink modeli Real Time Workshop (RTW) ile C koduna dönüştürülerek CygWin ve Linux Cross Compiler Araçları kullanılarak diğer destek dosyalarıyla birlikte derlenmiş ve ftp veya seri haberleşme protokolleri yardımıyla ARM işlemci tabanlı geliştirme kartına yüklenmiştir. Yüklenen program çalıştırılarak Model Öngörülü Denetim uygulaması ARM üzerinde başarılı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an implementation of Model Predictive Control with ARM (Acorn RISC Machine) processor based development card was studied.A model predictive controller is implemeneted by using Model Predictive Control Toolbox of MATLAB and relevant design commands are converted to C code with Real Time Workshop using softwares MATLAB and Simulink. Compilation of the code with support files was achieved with CygWin and Linux Cross Compiler Tools and then transfer to ARM processor from serial or file transfer protocol.The controller above is used in velocity control of a DC motor for validation of its functioning. It is shown that implementation of model predictive control with ARM processor functions successfully.