Model öngörülü denetimin bir sistemde DSP ile gerçeklenmesi
Model öngörülü denetimin bir sistemde DSP ile gerçeklenmesi
- Tez No: 252908
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında Model Öngörülü Kontrol uygulaması Sayısal İşaret İşleyici Kart (DSP) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Öncelikle takometreli bir DC motordan oluşan tek giriş ve tek çıkışlı süreç matematiksel olarak modellenmiş ve bu süreç için bir Model Öngörümlü Denetleyici MATLAB, Simulink ve Model Predictive Control Toolbox kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan Simulink modeli Real Time Workshop (RTW) ile C koduna dönüştürülerek TI CCS (Code Composer Studio) Sayısal İşaret İşleyici Kart yazılım geliştirme ortamına aktarılıp diğer destek dosyalarıyla birlikte derlenmiş ve bilgisayarın paralel portuna bağlı Sayısal İşaret İşleyici Kart'a yüklenmiştir. Yüklenen program çalıştırılarak Model Öngörülü Kontrol uygulaması DSP üzerinde başarılı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an implementation of model predictive control with Digital Signal Processor was studied.A model predictive controller is implemented by using Model Predictive Control Toolbox of MATLAB and relevant design commands are converted to C code with Real-Time Workshop using softwares MATLAB and Simulink. Compilation of the code with the support files was done with Code Composer Studio, and transferred to Digital Signal Processor from the parallel port, respectively.The controller above is used in velocity control of a DC motor for validation of its functioning. It is shown that implementation of model predictive control with Digital Signal Processor functions successfully.