Adopting RUP (Rational Unified Process) on a software development project
RUP yönetiminin bir yazılım geliştirme projesi üzerinde uygulanması
  1. Tez No: 252930
  2. Yazar: TUFAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REŞİT TOLUN, PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez Rational Unified Process (RUP) yönteminin bir yazılım geliştirme projesinde başarıyla uygulanma sürecini adım adım incelemiştir. Günümüzde birçok yazılım geliştirme projesi bazı düzeylerde başarısız olma eğilimindedir. Projeler tamamen başarısız olmasa bile, projenin kötü yönetimi ve gerekli dökümantasyonun eksik olması nedeniyle takvim gecikmeleriyle, bütçe aşımıyla ya da müşterilerin gereksinimlerini karşılamayan düşük kalitede yazılım ürünleri görülmektedir. Bir projede, sistemin uygulanmasından önce gereksinimlerden detaylı tasarımına kadar esaslarını gösteren bir seri iş ürünü geliştirilerek RUP'nin uygulanması ile bu tür sorunların oluşumu engellenir. Bununla birlikte, yazılım geliştirme gruplarının proje boyutları küçüldükçe RUP'nin daha az çevik ve çok katı bir hal aldığına dair genel bir kanı vardır. Bu çalışma, başarıyla bir projeyi tamamlamak için Rational Method Composer (RMC) ve Rational Software Modeler (RSM) araçlarını kullanarak bu görüşün de doğru olmadığını kanıtlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of applying Rational Unified Process (RUP) successfully on a software development project step by step. Many software development projects today have a tendency to fail on some level. Even though they may not fail entirely, they might be completed with schedule delays, budget overrun or with poor quality that do not meet the requirements of customers because of poor management and lack of necessary documentation of the project. Applying RUP avoids these major problems in a project by developing set of work products which depict the essentials of the system from requirements to detailed design before the system could be implemented. However, software development teams have an overall attitude that RUP becomes less agile and too rigid as the size of projects get smaller. The thesis will also try to prove that this opinion is not true by using tools Rational Method Composer (RMC) and Rational Software Modeler (RSM) to successfully complete the project.