Mekece (Adapazarı)-Bahçecik (Kocaeli) dolayının jeolojik ve petrolojik incelemesi
  1. Tez No: 25297
  2. Yazar: KAMİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
II öZs Armutlu Yarımadasının doğu kesiminde, Kuzey Anadolu fayının kuzey ve güney kolları arasında ve güney kolun güneyinde olmak üzere farklı kaya toplulukları bulunur. Güney kolun güneyinde, temelde çoğunlukla şist, fillat. mermer- kal ksist ve met agr an itten oluşan ka.yeil&r yer alır. üzerinde,, egemen litolojisini kumtaşlarının o 1 u s t u rdu § t. s bir birim ( C a mbaz k aya f o r m a s y o nu; P e r m o - K ar- bonifer)ve bu birimle geçişli kireçtasları (Derbent ki reçtaşı? üst Permiyen) görülür. Kirectaşl ar mm üstünde ol istostromal özelliği tanınan bir birim yer alır. Bölge çapında yaygın transgresyon Alt Jura* da başlayarak kesik siz olarak üst Kretase-Alt Eosen sonuna kadar devam-' et miştir. Bu zamana kadar çökelmiş olan istifler. Alt Eosen sonunda kıvr ıml anmışt ir. Orta Eosen basında bölgeyi etki leyen yeni bir transgresyonl a yeni denizel havzanın bi rimleri önceki kıvrımlı birimleri re.jyonal ölçekte açısal bir di skor dansl a ör t müst ür. Kuzey Anadolu fayının kolları arasındaki alanda iki farklı tektonik topluluk yer alır. Bunlar, îznik me- t atrıor f i k t op 1 ul uğu ile Pamukova met amor f i k t on 1 ul uğudur. iznik lietamorfik topluluğu, bölgenin en yaygın ve kalın metamor fik istifini oluşturur. îçinde Paleozoik vs? Mesozoik yaslı birçok farklı kaya-stratigra.fi biriminin ayırdedil dişi bu topluluk yeşil s ist fas i yes i koşullarında met amorf iz maya uğramıştır. Topluluk stratigrafi!- dizilim ve litolojik benzerliğiyle güneydeki Pal eozoi k-Mesozoik yasl ı met amor f i k ol mayan ç ö kel i st i f 1 e benzer özel 1 i kt e- dir. Pamukova met amor f i k topluluğu, temelde amfibol it ve granitik kayalar ile bunların üzerinde yer alan meta- kuvarsit ve mermerlerden oluşur. Topluluk yeşil sist~-amfi- bol it fasiyesi koşullarında metamor f izmaya uğramıştır. Bu farklı metamor fik topluluklar üst Kretase yas lı ortak bir çökel örtü birimleri ile Cîkisu formasyonu) örtülmektedir, üst Kretase dönemi bölgeye ofiyolit napla-Ill rının yerleşme dönemidir. Met amor fik toplulukları met amorfizmaya bu dönemde uğramıştır. Bölgenin çökel birimle ri de bu dönemdeki tektonizmadan şiddetlice etkilenmiş tir. Orta Eosen dönemi bölgede yaygın bir vol kaniz manın geliştiği dönemdir. Volkanizma ile andezitik, dasi t i k ve baz al t i k kayal ar ol uşmuşt ur. Çalışma alanı, üst Kretase- Orta Eosen zaman ara lığında sıkışma tektoniğinin etkisinde kalmış ve bunun sonucunda birçok kıvrım, ters fay ve şaryaj meydana gel miştir. Orta Eosen sonrası dönemlerde ise daha çok geril me tektoniği etkili olmuş ve düşey faylar oluşmuştur. İnceleme alanındaki en önemli yapılardan birisi Kuzey Anadolu fayıdır. Genç ve aktif olan fayın ölçülebi len yanal atımı yaklaşık 3,5 km., düşey atımı ise belir lenememişi tir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT; In the eastern part of the Armutlu Peninsula different rock sequence occur with respect to the North Anatolian fault zone. They may be distinguished as the northern and the southern t assemblages» At the south of southern part of the north Anato lia faults mostly schists. Phyllite, mar ble-cal esc hist and rnetagranite appear at the basement» There, the base ment is overlain by a succession composed mainly of sandstones (Cambaz kaya formation» Permian to Carbonifero us in age), which has grades laterally changes to limes tone (Derbent limestone, Late Permian in age). Olisthos trome rich flysch succession occurs on the limestones. A region wide transgression covered the region from Early Jurassic» This basins survived to the Early Eocene and followed during Early Eocene uninter ruptedly. It was followed by a folding phase at the end the Middle Eocene with a revewed transgression depositing over surface of unconformity basal sandstone leading to neritic limestone and flysch. Two different tectonic sequences octcrop between bransches of the North Anatolia fault namely: the İznik metamorphics and Pamukova metamorphics. The İznik met amorphic sequence is the thickest and the widest metamorphic rocks of the region. These rocks» consist of rocks from Paleozoic to Mesozoic sy stems, which have undergone a regional met amor ph ism reac hing up to the green-schist facies. The İznik metamorp hics can be favourably compared with the unmetamorphosed. Paleozoic. Mesozoic sequences of the southern region. The Pamukova metamorphic sequence is composed of amphibolite and and intruding granite at the bottom. and also an overlying meta-quar tz ite and marbles. These rocks were affected by greenschist-amphi bol ite facies met amor p hi sm. The Maastr icht ian sedimentary rocks overlies these different metamorphic rocks as the first common coverunit. Late Cretaceous is a period when the ophiolitic nappes ob du cted on to region- It is seen that the meta mor ph ism were developed during this tectonic activities. During the Middle Eocene volcanic activity produ cing andesite, dacite and basalts occured. Compressional tectonism affected the study area during the Late Cretaceous to Middle Eocene period and therefore many fol dins, reverse faults and over lappings occurred. However strainal tectonism activated during, the Middle Eocene period and vertical ranged faults for med. One of the most important structure is the North Anatolian fault still in active position. The horizontal range of the fault was measured and approximately 3,5 kilometers, but the vertical range was not determined.