Sera koşullarında yetiştirilen biber bitkisinde sulama suyu gereksiniminin ve bitki büyümesinin irdelenmesi
  1. Tez No: 25298
  2. Yazar: FATMA ÜLKÜ ÖNENTAŞÇI (RAHATLAR)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİ BAYTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Y ÖZ Bu çalışma, seraiçi iklim etmenlerinin ve bitki yaprak alanının, torf kültüründe yetiştirilen biberin (Capsicum Ânnuum L.) transpirasyon ve evapotranspirasyonuna etkilerini belirlemek amacıyla C.U. Ziraat Fakültesi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanındaki cam örtülü ve bilgisayar kontrollü serada yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, günlük ölçümlerle elde edilen transpirasyon ve evapotranspirasyona etki eden en önemli faktörler sırasıyla yaprak alanı, radyasyon, sıcaklık ve nem olarak bulunmuştur. Serada, transpirasyon ve evapotranspirasyona etki eden iklim etmenlerinden radyasyon, sıcaklık, nem ve yaprak alanı ilişkisi çoklu doğrusal regrasyonla irdelenmiş, sonuçta yüksek belirleme katsayısına sahip ilişkiler elde edilmiştir. Elde edilen bu eşitlikler yardımıyla transpirasyon ve evapotranspirasyon hesapianabilmektedir. Bitki gelişimi ile yakından ilişkili olan yaprak alanı ile birim radyasyona tekabül eden transpirasyon arasındaki ilişki incelenmiş ve böylece sulama kontrolünde kullanılabilecek matematiksel model geliştirilmiştir. Deneme sonunda, bitki yetişme mevsimi boyunca toplam transpirasyon 429 mm, toplam evapotranspirasyon ise 456 mm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study was carried out in glasshouse that controled with computer that research field at the department of Agricultural structures and Irrigation at the Agriculturel Faculty in C.U. with the_ objectives of determining the effect of climatic factors in greenhouses and leaf area of plant on transpiration and evapotranspiration of- pepper ( Capsicum Annuum L.) that grown in torf culture. According to the research findings it was found that leaf area, radiation temperature and moisture respectively that were the most important factors that effected on transpiration and evapotranspiration obtained with daily measurements. The relationship between leaf area and temperature, moisture that are climatic factors in green house that effected on transpiration and evapotranspiration was inspected with multiple linear regression analysis. In the result, correlations that owned high R2 coefficient was obtained. Transpiration and evapotranspirasyon will be calculated with the help of this correlations was obtained. Relationship between leaf area that was closely related with growing up of plant and transpiration on returned per radiation was examined and so matematicai modeli that will be used in the control of irrigation was developed. The sum of transpiration and evapotranspiration was determined respectively 429 mm and 456 mm throught growing up period of plant.