Kuzey Anadolu fay zonu batı kesiminde yatay yerkabuğu hareketleri ve gerinim birikiminin araştırılması
Investigation of horizontal crustal motions and strain accumulations in the western part of the north Anatolian fault zone
  1. Tez No: 84974
  2. Yazar: COŞKUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ)'nun Gerede-Adapazarı arasında kalan batı kesiminde yerkabuğu hareketlerinin belirlenmesi amacıyla 1990 yılında 27 noktalı olarak kurulan ve sonraki yıllarda toplam 6 nokta ile genişletilen GPS ağında, 1991, 1992, 1993 ve 1995 yıllarında periyodik GPS ölçü kampanyaları gerçekleştirilmiştir. GPS ölçü kampanyalarının tekrarlılık analizi sonucunda, 1990 ve 1991 yıllarına ilişkin ölçülerin yörünge bilgilerinin düşük doğruluğa sahip olması nedeniyle kalitesinin kötü olduğu belirlendiğinden değerlendirme dışı bırakılarak diğer üç periyot ölçü ile bölgedeki hız alanı ve gerinim (strain) birikimi belirlenmiştir. Belirlenen hız alanı, Avrasya ve Anadolu palakası üzerindeki noktalarda kuzeyden güneye ve Anadolu plakası üzerindeki noktalarda doğudan batıya doğru sistematik olarak artış göstermektedir. Avrasya plakasına göre Anadolu plakası üzerinde bölgenin doğusunda ve en güneyinde hız büyüklüğü 12.2 ± 0.6 mm/yıl iken batıda 16.6 ± 0.7 mm/yıl değerine ulaşmaktadır. Fayın her iki yanında faya yakın noktalarda bağıl hız büyüklüğünün 2-4 mm/yıl olması, bölgedeki asismik hareketin çok küçük düzeyde olduğunu göstermektedir. Ayrıca İznik-Mekece güney kolu boyunca bağıl hız büyüklüğünün çok küçük düzeyde kaldığı ve KAFZ boyunca oluşan hareketin büyük ölçüden İzmit-Sapanca kuzey kolunda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Deformasyon zonunun Avrasya plakası üzerinde yaklaşık 20 km ve Anadolu plakasında ise yaklaşık 35-40 km uzaklığındaki bir alanı kapsaması, bölgedeki elastik deformasyon zonunun geniş bir alana yayıldığını göstermektedir. Bölgedeki gerinim birikiminin belirlenmesi amacıyla dört farklı yöntem uygulanmıştır. Bu yöntemler yardımıyla maksimum ve minumum asal gerinim parametreleri ile maksimum asal germimin yönü için belirlenen ortalama değerler sırasıyla S]=0.20 (agerinim/yıl, S2=-0.15 ugerinim/yıl, cp= 39°.4' dir. Ayrıca, toplam kayma (shear) parametresi ve yönü için sırasıyla y =0.35 urad/yıl ve v|/=84°.4 ortalama değerleri bulunmuştur. Bu sonuçlar bölgede anlamlı gerinim birikiminin olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler : Kuzey Anadolu Fay Zonu, Global Konumlama Sistemi, Hız Alanı, Gerinim Parametreleri. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A GPS network, initially comprising of 27 points, was established in 1990 to determine the crustal deformation in the western part of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) between Gerede and Adapazarı. Later, the network points were increased with 6 additional points and periodic GPS campaigns were carried out in 1991, 1992, 1993 and 1995. Daily repeatibilities of 1990 and 1991 GPS data showed an abnormal scatter dominantly caused by insufficent orbit information, so they were discard from overall evaluations and the velocity field and strain accumulation in the area was determined from 1992, 1993 and 1995 GPS measurements. The estimated velocity field displays systematic increase from north to south on the points located both in Eurasian and Anatolian plates and from east to west in the Anatolian plate. While the velocity with respect to Eurasia plate is estimated as 12.2 ± 0.6 mm/yr in the most south point in the Anatolian plate, it increases to 16.6 ± 0.7 mm/yr in the west of the area. Velocity contrast across fault zone found to be about 2.4 mm/yr. suggest that aseismic creep rate is very low in the area. Additionally, it was found that the relative velocity along İznik- Mekece southern branch is very small and Anatolian plate motion is taken up preliminary by İzmit-Sapanca northern branch. Deformation which covers 20 km on the Eurasian plate and 35-40 km on the Anatolian plate shows that zone of plate boundary deformation around NAFZ in the area is quite broad. Four different methods are applied in order to determine strain accumulation in the area. The mean values obtained from those methods are Si=0.20 fistrain/yr, S2=-0.15 |j.strain /yr, q>= 39°. 4 for maximum and minumun principal strains and direction of maximum principal strain respectively and also, for the mean values of maximum shear strain parameter and its direction, y =0.35 (arad/yr and \j/=84°.4 are found respectively. These results indicate significant strain accumulation in the area. Keywords : North Anatolian Fault Zone, Global Positioning System, Velocity Field, Strain Parameters. IX