Anten seçimli haberleşme sistemlerinin nakagami-M sönümlemeli kanallarda performansı
Performance of communication systems using antenna selection in nakagami-M fading channels
  1. Tez No: 252970
  2. Yazar: AHMET FARUK COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Anten seçimi tekniği, telsiz haberleşme ortamından kaynaklanan sönümlemefaktörünün hata performansı üzerindeki bozucu etkisini minimize ederek, hedeflenenhaberleşme güvenirliğinin sağlanması amacıyla geliştirilmiştir. Bu teknik alıcıbirimde ya da verici birimde uygulanabildiği gibi, iki birimde birlikte seçim esasınadayalı yöntemler de mümkündür. Her durumda, iletişimin, en iyi kanal kazancınısağlayacak anten(ler) üzerinden yapılması ile hata performansının iyileştirilmesi vedüşük güç tüketimi ve düşük devre karmaşıklığı sağlanması amaçlanmaktadır.Bu tezde, alıcı ve/veya verici birimlerde anten seçimi tekniğini kullanan, bununyanında, en büyük oranlı birleştirme, seçmeli birleştirme ve uzay-zaman blokkodlama gibi bazı çeşitleme tekniklerini de kullanan telsiz haberleşme sistemlerinin,düz ve yavaş Nakagami-m sönümlemeli kanallarda hata performans analiziyapılmıştır ve elde edilen sonuçlar, Monte Carlo simülasyonları ile doğrulanmıştır.Analizler, sistemlerin ikili faz kaydırmalı anahtarlama, ikili frekans kaydırmalıanahtarlama, M-seviyeli faz kaydırmalı anahtarlama ve M-seviyeli dörtlü genlikmodülasyonu işaretlerini kullandığı durumlar için yapılmıştır.Uygulanan bu çeşitleme teknikleri sayesinde telsiz haberleşme sistemlerininçeşitleme dereceleri ve hata performansları önemli ölçüde artırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antenna Selection technique has been suggested in order to minimize thedeteriorating fading affect of wireless environment on the error performance ofcommunications systems and to keep the reliability of the systems at the desiredlevel. Antenna Selection technique can be employed at either receive or transmitends whereas joint transmit/receive selection schemes are also possible. The aim ofeach case is to achieve improvements in systems? error performances with lowerpower consumption and lower hardware complexity by using the antenna(s) whichhas/have better channel gain(s).In this thesis, the error performances of wireless communications systemswhich mainly use antenna selection with some other diversity techniques such asmaximal ratio combining, selection combining and space-time block coding areexamined for flat and slow Nakagami-m fading channels. The examination resultshave also been validated by Monte Carlo simulations. The error performanceanalyses have been done for binary phase shift keying, binary frequency shift keying,M-ary phase shift keying and M-ary quadrature amplitude modulation signals.By employing these diversity techniques, diversity order and the errorperformances of wireless communications systems can be improved considerably.