Tek duvarlı karbon nano tüp katkılı jel elektrolit ile çift-yönlü elektrokromik cihaz üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of dual-type electrochromic devices with single-wall carbon nanotube in gel electrolyte
- Tez No: 252971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Politiyofen (PTh) ve Poli-3etilendioksitiyofen (PEDOT) polimerleri elektrokimyasal olarak İndiyum tin oksit (ITO) kaplı cam üzerine elektrokimyasal yöntemle kaplanmıştır. Bu polimerlerin bant aralıkları optik yöntemle incelenmiştir. Dönüşümlü voltametri (CV) ile indirgenme-yükseltgenme potansiyelleri incelenmiştir. Daha sonra Polimetilmetakrilat (PMMA)- Tetrabütilamonyumtetrafuloborat (TBAFB)- Asetonitril (ACN)- Propilenkarbonat (PC) karışımı ile hazırlanan jel elektrolit kullanılarak çift yönlü elektrokromik cihaz hazırlanmıştır. Hazırlanan bu cihazın optik özellikleri, anahtarlama zamanı, kararlılığı ve renk özellikleri gibi başlıca parametreleri incelenmiştir.Tasarlanan elektrokromik cihazın özelliklerini iyileştirmek için hazırlanan elektrolit jel içine tekduvarlı karbon nanotüp (SWCNT) eklenerek yeni cihaz üretilmiş ve bütün elektrokromik parametreleri incelenmiştir. Jel elektrolite SWCNT katkılamanın elektrokromik cihazlar için önemli parametreler olan anahtarlama zamanında ve cihazın kararlılığında iyileştirmeler yaptığı ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, Politiyofen (PTh) and Poli-3-4 etilendioksitiyofen (PEDOT) polymers were deposited onto the indium tin oxide (ITO) coated glass by electrochemical methods.Band gaps of these polymers were determined by optical methods. Their oxidation-reduction potentials were explored by cyclic voltammeter (CV).Gel electrolyte as a combination of Polimetilmetakrilat (PMMA)- Tetrabütilamonyumtetrafuloborat (TBAFB)- Asetonitril (ACN)- Propilenkarbonat (PC) were prepared and then employed for the fabrication of the dual-type electrochromic devices.Important parameters such as switching time, stability and optical and color properties of the devices were investigated.New devices were designed to improve their properties and fabricated with single-wall carbon nanotube (SWCNT) in gel electrolyte and then their electrchromic parameters were explored.It was observed that some important parameters notably switching time and device stability were improved by adding SWCNT in gel electrolyte.